Besin Değeri Bakımından En Faydalı Sebze Açıklandı!


en faydalı sebze

Yapılan araştırmalara göre sebzeler besin değeri bakımından meyveleri geride bırakıyor. Besin değeri bakımından en faydalı sebze ise tam bir sürpriz…

Amerika’da yapılan araştırmada sebzelerin meyvelerden daha faydalı olduğu ortaya çıktı. En faydalı sebzenin de ‘tere’ olduğunu belirlendi.

BESİN DEĞERİ BAKIMINDAN EN FAYDALI SEBZE: TERE

Araştırma fikri, Dünya Sağlık Örgütü’nın günde en az 5 kez meyve sebze yemeyi önermesiyle gelişti. Amerikalı biliminsanları bu önerinin doğruluğunu ispat etmek için bir araştırma yaptılar ve en sağlıklı sebze ve meyveleri belirlediler. Kalsiyum, lif, protein, potasyum, B12, A ve D vitaminleri bakımından sebzeler meyvelere fark attı.

Besin değeri en yüksek olan sebze olarak ise tere seçildi.

en faydalı sebze TERENİN BESİN DEĞERİ

Terenin 100 gramında;
Kalori (kcal) 28
Toplam Yağ Miktarı 0.52 g
Sodyum (mg) 44 mg
Potasyum 462 mg
Toplam Karbonhidrat 1.84 g
Diyet Lif 3.30 g
Şeker 0.18 g
Protein 2.45 g
Vitamin A, Vitamin C, Kalsiyum, Demir, Vitamin K, B1 Vitamini, B2 Vitamini, Niyasin, Vitamin B6, Folik Asit, Fosfor, Magnezyum, Çinko

TERENİN FAYDALARI NEDİR?

Sindirim sistemine iyi gelir: Terenin iştah açıcı özelliği vardır. Kabızlık için müshil olarak kullanılır. Terenin tohumlarıyla ve balın karıştırılmasıyla elde edilen kür yardımıyla dizanteri hastalığı tedavi edilebilir. Terenin tohumları suda kaynatılır ve bu su tüketilirse bağırsak hareketini hızlandırır. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. Böylece kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Kadın hastalıklarına iyi gelir: Terenin içerdiği vitamin ve mineraller kadınların adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur. Emziren annelerin süt artışını sağlar. çünkü tere yüksek derecede demir ve protein içermektedir. Genelde tere doğumdan sonra annelere tavsiye edilir.

Kansızlığa iyi gelir: Düzenli olarak tüketildiğinde kansızlığı dengeler. Yüksek düzeyde demir içerdiği için kan yapıcı özelliği vardır. Bu özelliği aynı zamanda demir eksikliğinden kaynaklanan kemik hastalıkları, saç dökülmeleri ve kırılgan tırnak yapılarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Solunum yollarına iyi gelir: Tere tohumu çiğnenerek tüketilirse öksürük, baş ağrısı, astım ve bronşit tedavilerinde kullanılabilir. Nefes açıcı özelliği vardır. Hafif nefes daralma sorunlarını ortadan kaldırabilir. Özellikle astım hastalığından kaynaklanan şiddetli öksürükleri azaltabilir.

en faydalı sebze

Kansere yakalanma riskini azaltır: Tere tohumu kanser hastalıklarına neden olan serbest radikalere karşı etkili antioksidanlar içerir. Bu antioksidan özelliğinden dolayı doğal olarak dokularda kanser hücrelerinin verdiği zararlı etkileri ortadan kaldırabilir veya kanser hücrelerinin yıkıcı etkilerini azaltabilir.

Saç ve cilt sağlığını korur: Tere, suda kaynatılarak saçlara uygulandığında saç sağlığını korur, içerdiği demir başta olmak üzere diğer mineral ve vitaminler sayesinde saçların kırılganlığını ortadan kaldırır ve sağlıklı yumuşak bir görünüm kazandırır.

Göz sağlığını korur: İçerdiği bol miktardaki A vitamini göz sağlığı için önemlidir. Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt hastalığı başta olmak üzere birçok göz hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Sigaranın zararlarını azaltır: Bu konuyla alakalı son zamanlarda yapılan araştırmalar sigaranın ciğerlerde ve dokularda meydana getirdiği hasarları azalttığını ortaya koymuştur. Bu yüzden özellikle sigara içenlerin her gün tere yemesi ve tere tohumunu kaynatarak günde 1-2 bardak içmeleri öneriliyor

Tere idrar söktürür: Terenin diğer bir özelliği de çok etkili bir idrar söktürücü olmasıdır. Bunun dışında böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur. Böbreklerde taş oluşmasına izin vermediği gibi bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olabilir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.