En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Hangisi?


En Sağlıklı Uyku Pozisyonu

Hangi pozisyonda uyuduğunuz çok önemli… Çünkü uyuduğunuz pozisyon sağlık durumunuzu da etkiliyor. Peki en sağlıklı uyku pozisyonu hangisi?

Yatakta yatmayı tercih ettiğiniz pozisyon size sağlık durumunuzla ilgili birçok şey anlatabilir. Mesela, bazı uyku pozisyonlarının sağlığınız için zararlı olabileceğini biliyor muydunuz? Hayatımızın 3’te 1’lik kısmında uyuduğumuz için bilinmesi gereken önemli bilgiler arasında uyku sağlığının da yeri büyük.

İnsanların uyuyuş şekillerini 3 farklı şekilde kategorize edebiliriz: Sırtüstü uyuyanlar, yana dönük uyuyanlar ve yüzüstü uyuyanlar. Uyuduğunuz pozisyonu sevebilirsiniz ama ağrılarınızın sebebi aslında tamamen yatakta yatma şeklinize bağlı olabilir.

En Sağlıklı Uyku PozisyonuSIRTÜSTÜ UYUYANLAR

Sırtüstü mü uyuyorsunuz? O zaman şanslısınız, çünkü uyunabilecek en sağlıklı pozisyonda uyuyorsunuz! Sırtüstü pozisyon vücudumuzun en doğal ve rahat uyuduğu pozisyondur. Sırtüstü uyku pozisyonu omurganız düz bir hal aldığı için en az baskının uygulandığı pozisyondur. Bu durum, boynunuzun sırtınızın ve diğer kaslarınızın daha az baskı altında kalmasını sağlıyor ve aynı zamanda cilt sağlığınız için yüz kaslarınızın gevşek kalmasını sağlıyor. Yüzünüzü yastığa koymak kırışıklıkları artırıyor. Sırtüstü uyumanın tek kötü tarafı horlamanızı artırması…

En Sağlıklı Uyku Pozisyonu

YANA DÖNÜK UYUYANLAR

Yan mı uyuyorsunuz? Bunu yapan tek siz değilsiniz, çünkü yana dönük uyuma pozisyonu insanlarda en sık görülen pozisyon. Yan uyurken tek tarafa baskı uyguladığınız için kol ve bacaklarınızda ağrı artışı hissedebilirsiniz. Sağa dönük yatmak da bağırsaklarınızda soruna ve mide ekşimesine sebep olabilir. Yana dönük uyumanın iyi tarafı: kan dolaşımınızı artırır ve horlamayı azaltır.

Hangi pozisyonda uyuduğunuz çok önemli... Çünkü uyuduğunuz pozisyon sağlık durumunuzu da etkiliyor. Peki en sağlıklı uyku pozisyonuYÜZÜSTÜ UYUYANLAR

Yüzüstü uyuyan insanlar için kötü haberlerimiz var. Bu pozisyon en sağlıksız olan pozisyon. Kafanız yana dönük olduğu için hem boyun hem de sırt ağrısından şikayet edebilirsiniz. Omurganız doğal olmayan bir pozisyonda durmak zorunda kalır bu durum da uykuda hareket etmenize ve yeterince rahat uyuyamamanıza sebep olur. Daha rahat nefes alabilmek için daha sık sağa ve sola döneceksiniz. Son olarak, dolu bir karınla yüzüstü yatmayı deneyin; hiç de iyi hissettirmiyor.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.