Yatak Odanızda Kullandığınız Dekorun Uykunuza Etkisi


sağlıklı uyku için

Yatak odanızda kullandığınız dekorların gece boyu uykunuza etkisi olabileceğini biliyor muydunuz? İşte daha rahat uyku için tavsiyeler!

Eğer gece boyu dönüp duruyorsanız ve bir türlü derin bir uykuya dalamıyorsanız yatak odanıza dönüp bakın deriz. Uykusuzluğun sebepleri çok çeşitlidir ve bu sebeplerden biri de dekorasyon. Sehpanın üzerindeki kağıt yığını ya da pencerenizin uykunuza etkisi var. Aşağıdaki tavsiyelere uyarak yatak odanızı uykunuz için daha ideal bir yer haline getirebilirsiniz.

BAŞUCUNDA DAĞINIKLIK

Uyku sürecini bölen strese en büyük sebeplerden biri sürekli ayağınıza ve gözünüze takılan dağınıklıktır. Başucunuzdaki sehpada bulunan kağıtlar, kitaplar, kablolar… Bütün dağınıklık, siz farkında bile olmadan etrafınızı sarıp stresli bir geceye sebep olmaktadır.

Yatak odanızı daha huzurlu ve rahat bir ortama dönüştürmek için yatağınıza en yakın zeminleri tertemiz hale getirin. Özellikle başucunu. Bir bardak su ve bir kitap toparlanmış bir başucu için yeter de artar.

sağlıklı uyku için

YANLIŞ PERDE SEÇİMİ

Camdan süzülüp giren bir sokak ışığı bile gözünüze girdiği için uykuya daldığınızda rahatsızlık hissediyor olabilirsiniz. Bu yalnızca kısık bir sokak ışığı değil daha büyük bir problem de olabilir. Eğer evinizin bulunduğu yerden dolayı böyle bir soruna maruz kaldıysanız doğru perdeyi seçmeniz şart. Işık geçirmeyen perde sabahın ilk ışıklarını da dışarıda tutacaktır ve uykunuzun bölünmesini engelleyecektir.

sağlıklı uyku için

TEKNOLOJİK ALETLERİ ETRAFTA BIRAKMAK

Telefon, bilgisayar, ipad… Aklınıza gelebilecek her teknoloji aletin yatağa yakın olması uykunuzu mahvetmektedir. Üstelik bunu sık sık yaparız… Eğer telefonunuzu yastığınızın altına koyuyorsanız ya da bilgisayarınız açık uyuyorsanız, bu alışkanlıkları bırakın. Odada yataktan uzak bir köşeye taşıyın. Uyumadan önce parlak ışıklara maruz kalmak sağlıksızdır.

sağlıklı uyku için

RENKLER VE DUVAR KAĞITLARI

Yatak odanızı temiz ve düzenli tutsanız bile, duvarınızı boyadığınız renkler veya duvar kağıdı seçenekleriniz uykunuzu bozuyor olabilir.

Kalabalık desenlere sahip duvar kağıdı göz yorar. Odadaki duvarların parlak ve dikkat çekici renkleri olması yanlış bir tercihtir. Eğer uzun süredir böyleyse ya da yeni boyattıysanız bir düşünün deriz. Kırmızı ve mor gibi renkler eğlencelidir. Ancak odaya enerji verseler de solgun mavi ya da bej gibi renklerin içinde rahatça gözlerinizi kapamak uykunuz için daha sağlıklıdır.

sağlıklı uyku için


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.