Soğan Yemek İçin 4 Önemli Sebebiniz Var!


Soğan Yemek

Mutfağınızın demirbaşı soğan… Siz onu sadece yemekleri lezzetlendirmek için mi kullanıyorsunuz? Ama soğan yemek için 4 önemli sebebiniz var.  

Soğan ve sarımsak günümüzde çoğu insanın mutfağındaki demirbaştır. İster İtalyan ister Meksika ister Endonezya ve isterse Türk!… Bu mutfakların hepsinde soğan ve sarımsak var. Soğan yemeğinize sadece lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda yemeği sizin için çok daha sağlıklı hale getirir. Kısacası, “soğan yemek ne işe yarar” demeyin. Çünkü yemeğinize soğan koymak için 4 önemli sebebiniz var.

soğan yemek
1-İyi huylu bakteriler

Günlük hayatta bakterileri hep göz ardı ederiz. Çünkü bakterilerin hep bizi hasta eden şeyler olduğunu düşünürüz. Aslında her zaman öyle değil. Vücudumuzda bizimle uyumlu çalışan ve daha sağlıklı kalmamızı sağlayan tonlarca bakteri var. Soğanların içinde bağırsaklarınıza fayda sağlayan probiyotik lifler bulunur. Soğan yemek bağırsak ortamınızı temiz tutar ve bize fayda sağlayan bakterilerin sayısını artırır. Bu bakteriler de vücudunuz için zararlı olan bakterileri azaltır.

2-Kalbiniz için sağlıklı

Soğan yemenin kan üzerindeki etkisi hakkında birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalar gösteriyor ki, soğan yemek kan pıhtılaşması riskini azaltıyor. Aynı zamanda, soğanda kolesterol yoktur, ama lezzetlidirler. Yani yemeğinize tuz koymaktansa soğan koymak yemeğinizi çok sağlıklı hale getirecektir. Tuz kan basıncınız için tehlike arz eder, ama soğan yemekte herhangi bir sakıncalı durum yok.

3-Kan şekerini düşürür

Bu araştırma hala başlangıç aşamasında ama araştırmacılar test hayvanları üzerinde yaptıkları deneyde soğan tüketen hayvanların kanındaki şeker seviyesinin azaldığını gözlemledi. Bilim adamları soğandaki sülfürün vücudumuzdaki insülin üretimini artırdığını ve bunun da kandaki şeker seviyesini azalttığını gözlemlediler.

4-Kanser riskini azaltıyor

Bu araştırma da direkt sonuca varmak için yeni bir araştırma olsa da, Guelph Üniversitesindeki bilim adamları tarafından soğanın kanser hücresi üzerindeki etkileri araştırıldı. İçindeki kuversetin ve antosiyanin seviyelerine göre soğan yemenin kanser hücrelerini öldürebileceğini söylüyorlar. Doğal olarak bu durum kanseri iyileştiremez ama soğanın ilaç sektöründe kullanılmasını yaygınlaştırabilir. Bu sürede, yemeğinize biraz fazla soğan koymanın kötü hücreleri öldürmekten başka zararı olmaz.

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.