Her Gün Kafein Almanız İçin 4 Neden


Kafein

Tüm dünyada en çok tüketilen besinlerden biri kahvedir. Her çeşit kahvenin içinde belli miktarlarda kafein vardır ve bu normalden fazla tüketildiğinde zararlı olabilir. Her şeyde olduğu gibi. Ancak kafein aynı zamanda hayat kalitenizi arttırıyor ve sağlığınızı iyi yönde etkiliyor.

Kahveyi sosyalleşmekten ayılmaya kadar bir çok şey için kullanırız. Kafelere gidip arkadaşlarla türk kahvemizi yudumlar, sabah uyandığımızda gözlerimizi açabilmek için neskafeye koşarız. Hayatımızın bu kadar merkezinde olan içeceğin size faydaları olduğunu duyunca şaşıracaksınız!

Kafein Yağ Yakmanızı Sağlar

Çoğu diyet ürünün içinde kafeinin bulunduğunu biliyor muydunuz? Bunun arkasında doğru bir mantık var. Kafein doğal olarak yağ yakan nadir besinlerden. Bir çok çalışma gösteriyor ki kafeinin metabolizmanın hızını artırma oranı  %3 ve %11 arasındadır. Metabolizma ve yağ yakma hızını arttırdığı bir gerçek.

Kafein aynı zamanda yağ yakma hızını da, bireyden bireye artışı değişmek üzere, arttırıyor. Bu durumlar yıllardır her gün kafeini fazlasıyla tüketiyorsanız etkisini göstermeyi bırakmış olabilir.

Kafein

Fiziksel Performansınızı Arttırır

Sinir sistemini etkiler ve yağ hücrelerine yanma sinyalinin yollanmasını sağlar. Kandaki adrenalin seviyelerini arttırır. Bu ”kaç ya da savaş” hormonu vücudu hareketliliğe ve dinçliğe iter.

Kafein yağ hücrelerini vücutta biriktirmek yerine kan hücrelerine girip enerji olarak kullanılmasını sağlar. Bu etkiler göz önüne alındığında fiziksel performansı %12 oranında arttırması oldukça normal. Spora gitmeden önce bir bardak kahve içmeniz mantıklı bir seçim olacaktır.

Gerekli Besinleri İçerir

Kahve siyah bir sudan çok daha fazlası. Kahve çekirdeklerinin içinde bir çok besleyici öğe vardır. Bir bardak kahve B2 ve B5 vitaminlerini, magnezuyumu, potasyumu, nikotinik asiti ve fazlasını içerir.

Enerjinizi ve Zekanızı Arttırır

Kahve içtiğinizde daha az yorgun ve daha fazla enerjik hissedersiniz. Çünkü içindeki kafein miktarı psikoaktif yaratır ve kahveyi tükettikten sonra kan akışında emilir. Buradan da beyine yolculuğu başlar. Beyinde dopaminin artmasını sağlar.

Hafıza, ruh hali, enerji, tepki verme hızı gibi bir çok noktada yarar sağlar. Kısıtlayıcı özelliklere sahip hücreleri engelleyerek beynin fonksiyonunu istenilen yöne çeker


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe