Neden Her Sabah Yatağınızı Toplamalısınız?


neden her sabah yatağınızı toplamalısınız

Bahaneler bulmak kolay geliyor olabilir ama yatağı yapmak da bir o kadar basit. Kısaca yastıkları kabartıp örtüyü kapatmak saniyelerinizi alacaktır ve direkt odanız daha güzel duracaktır. Bunun da ötesinde, sağladığı yararlara şaşıracaksınız.

Güne Doğru Başlatır

Küçük bir başarı gibi duruyor olabilir. Ama tüm günün şeklini belirliyor. Günün ilk görevini tamamlamış oluyorsunuz. Bu da sizi diğer hedeflere ve işlere geçerken motive ediyor.

Günün sonunda, tamamlanmış o iş bir çok başka başarıya ulaştırmış olacak.

Odayı Toplamaya Teşvik Eder

En toplu ve güzel odalar bile yatak dağınıksa yeteri kadar iyi gözükmez. Ayrıca odanın her köşesi mükemmel durumda olmasa bile yorganınızı kapatıp yastıkları yerleştirmeniz her şeyi daha organize duruyor gibi gösterecektir. Bu durum sizi diğer köşelere de el atıp, rafları toparlamanız için de teşvik edecek.

Küçük başlangıçlarla temizliğinizi geliştirebilirsiniz.

Alerjilere İyi Gelir

Gün içinde yatağın açık olmaması daha az toz ve alerjik maddelerin içeri girmesi demektir. Hele de evcil hayvanınız varsa bu aktivite sizin için olmazsa olmaz!

Güzel Görüntüsü İyi Hissettirir

Bir otel odasına girdiğinizi düşünün. Gözünüze takılan ilk şey toparlanmış yatağın yumuşacık görüntüsüdür. Aynı odayı hayal edin ama bu sefer yatak mahvolmuş durumda olsun. Yine de o çarşafların içine giresiniz gelir mi? Uzun ve yorucu bir günden sonra hazır yatağın görüntüsü insana iyi gelir. Her şeyden önce daha temiz duruyor olur. İkinci olarak bir yatak ”iyi” gözüküyorsa ”iyi” de hissettirir. Geride bıraktığınız dağınık bir yatak gün içinde kafanızı dağıtıp sizi eve gelir gelmez içinde tembellik yapmaya itecektir.

Alarmınızdan iki dakika feda edin ki akşam çok daha rahat bir ortama kavuşun.

 Zihinsel Disiplin Sağlar

Zihinsel disiplin, aynı zamanda öz disiplin de denir, kişiliğimiz için oldukça önemli bir noktadır. Pazartesi sabahı yatağınızdan kalktığınızda yapmak isteyeceğiniz son şey temizlik ve çarşaflarla uğraşmak olur. Bu anlaşılabilir bir durum ama aynı zamanda öz disiplini geliştirmek için bir fırsat.

Disiplin kelimesini duyduk mu sert ve engelleyici şeyler aklımıza gelir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Kafanızı, nazikçe, belli başlı bir göreve yoğunlaştırmanız gerekiyor. Ne olursa olsun bunu yapacağım diyip gerçekleştirdiğinizde kendinizi geliştirmek için bir adım daha atmış olacaksınız.

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe