Yanlış Bir İlişkide Olduğunu Nasıl Anlarsın?


yanlış bir ilişkide olduğunu nasıl anlarsın
Caucasian couple arguing on sofa

İlişkiler hayatımızı etkileyen en temel olgulardan biridir. Günlük yaşantımızı, duygularımızı ve planlarımızı etkilerler.

İster sevgilimizle olan, ister ailemizle olan ister iş arkadaşlarıyla olan ilişkimiz için olsun durum böyledir. Bu ilişkilerden herhangi birinde sıkıntı olduğunu kimi zaman göremeyiz. Karşı tarafa olan sevgimiz ya da genel olarak dalgınlığımız bizi kör etmiş olabilir. Ancak bunun farkına varıp bir an önce düzeltmelisiniz ki problemler kimse üzülmeden kolayca halledilsin.

Dürüst Olamamak

Her ilişkide karşı tarafın gözlerine bakıp aklınızdan geçenleri söyleyebilecek durumda olmalısınız. Aksi takdirde her şey gizlenir ve bir zaman sonra alakasız bir olayda patlak verir. Eğer karşı taraftan çekiniyorsanız ya da söylediğiniz zaman büyük ve kırıcı tepkiler alıyorsanız yıpranmaya başlarsınız.

Saygısızlık

Eğer karşı tarafın size saygı duymadığını hissediyorsanız ya da siz ona duymuyorsanız, bu büyük bir sıkıntının başlangıcı olabilir. Çünkü saygı bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Sevgiye eşlik etmesi gereken en önemli unsurdur. Saygı duymadığınız birini ciddiye almanız mümkün olamaz.

Yalan Yakalamak

 

Kimi yalanlar vardır ki karşı tarafı korumak için söylenmiştir ya da o an ki durum bunu gerektirmiştir. İyi tarafı oynayarak karşımızdaki insanı affederiz. Arada sırada affetmek de lazımdır. Ancak bu çok sık oluyorsa, sizi kırmaya başladıysa ve genel olarak ilişkinize zararlar vermeye başladıysa, affetmeye de dur demeniz gerekir. Bunu karşı tarafa açıp düzeltmesini söylemenizden sonra adeta bir hastalık gibi devam ediyorsa, ne yazık ki yapacak bir şey kalmamıştır.

Güven Eksikliği

İlişkide olduğunuz insanı sürekli kısıtlama ihtiyacı duyuyorsanız bu yanlıştır. Öyle biriyle birlikte olmalısınız ki oraya gitme veya bunla görüşme deme ihtiyacı hissetmemelisiniz. İçinizden gelen bir güven olmalıdır. Aksi takdirde tüm ilişkiniz boyunca yorulur ve gereksiz paranoyaklıklarla karşı tarafı da üzersiniz. Eğer güvenmemek için belli sebepleriniz varsa zaten içgüdünüzü dinleyip yollarınızı ayırmalısınız.

yanlış bir ilişkide olduğunu nasıl anlarsın

Kabul Etmeme

Karşınızdakinin dediğiniz her şeye karşı bir savunmayla gelmesi yanlıştır. Kimi anlar vardır ki doğru bu bir hataydı diyerek özür dilemesini bilmeliyiz. Karşı taraftan bunu görememek zamanla sizi çıldırtacaktır. Hatalarını onlara nazikçe göstermeye çalışın. Zamanla bu durum değişebilir.

Küçümsemek

Sevdiğiniz bir insanın sürekli hayallerinizi ve düşüncelerinizi yerin atlına sokmasının kötü olduğunu belirtmemize gerek bile yok. En iyi arkadaş, aile dostu ya da sevgilinin yapması gereken şey hayallere destek olmaktır.

Tabi ki çok uçuk şeylerde bize dur demelidirler. Ancak aklınızdan geçen ve değer verdiğiniz her düşünceye çöp gibi davranılması kesinlikle yanlış bir ilişkide olduğunuzun kanıtıdır.

Geçmişi Unutamamak

Her tartışmada ”Sen de geçmişte böyle yapmıştın” diyen bir insan kin tutuyor ve bazı şeyleri aşmakta sıkıntı çekiyordur. Bu durum iki taraf için de kalp kırıcıdır. Geçmişte yapılan hatalar affedilemeyecek gibiyse zaten bazı şeylere son verilmeli. Bunu göze alıp ilişkiyi devam ettiriyorsa da geçmiş defterleri cidden kapatmış olmalıdır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe