Hem Sağlığın Hem Güzelliğin Anahtarı:Pilates


hem sağlığın hem güzelliğin anahtarı pilates

Pilates günümüzde fazlasıyla duyulmaya başlamış bir spor türüdür. Vücuttaki her kasa yararı dokunduğu için hem fiziksel hem ruhsal olarak insanlara çok iyi gelir.  Ek olarak meditasyon olarak da kullanılabilir. Güzellik için biraz acı çekin derler ama pilates güzelliğin yolunda en huzur verici yöntemlerden biri.

Fizyoterapi temelinde bir rehabilitasyon hizmeti olarak da kullanılır. Bu kadar işlevci olan pilatesin yararlarını ve yapılışını sizin için bir liste halinde toparladık.
  • Vücuttaki kas ve kemik ağrıları için önerilir.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük hareket miktarını tamamlar.
  • Doğru ve rahat nefes alış verişi öğretir.
  • Kamburluğu önler ve dik durmanızı sağlar.
  • Vücuttaki gerginliği alıp stresi azaltır.
  • Esnek ve kuvvetli omurga sağlar.
  • Zayıf olduğunuz noktaların kuvvetlenmesini sağlar.
  • Bel fıtığı ve skolyoz hastalarına tavsiye edilir.
  • Kilo kaybı olmadan vücudu ince ve dinç hale getirir.

Aşağıda sıralayacağımız hareketler yeni başlayanlar için ideal olarak seçilmiştir.

1- Yüzme Hareketi

Matınızın üzerine yüz üstü yatın. El ve kollarınızı dümdüz öne uzatın, avuç içleri aşağıya baksın. Karın kaslarınızı sıkarak sağ kolunuzu ve sol bacağınızı aynı anda yerden kaldırın. Bu esnada popo bölgeniz sabit kalsın. Ardından bacak ve kolunuzu yere indirerek, bu defa sol kol ve sağ bacağınızı havaya kaldırın. Sol kol ve bacağınızı da yere indirerek aynı anda iki kol ve bacağınızı da kaldırarak sırası ile adeta yüzer gibi kaldırıp indirerek hareket ettirin.

Hareketi bir dakika boyunca tekrarlayın. Merkez bölgesini, sırt bölgesini çalıştırarak güçlendirir. Kalça bölgesini çalıştırır, kol ve bacak bölgesindeki kasları güçlendirir.

hem sağlığın hem güzelliğin anahtarı pilates

2- Bacak Kaldırma Hareketi

Matınızın üstünde sağ tarafınıza doğru uzanın. Sağ kolunuz ile başınızı aşağıda gösterildiği gibi destekleyin. Sol kolunuz ile yerden destek alın. Bacaklarınızı esneterek uzatın. Ardından sol bacağınızı duruşunuzu bozmadan kaldırıp indirin. Hareketi seri halinde tekrar edin. Ardından sol tarafınıza uzanıp aynı hareketi sağ için de tekrarlayın.

Egzersizi her iki bacağınız için de başlangıçta on defa, ileri seviyelere ulaştıkça yirmi defa tekrarlayın. Bacak kaslarınızı çalıştırarak güçlendirir, kalça bölgenizi şekillendirmenize yardımcı olur.

hem sağlığın hem güzelliğin anahtarı pilates

3- Twist Hareketi

Matınızın üzerine düz bir şekilde uzanın. Ellerinizi mekik pozisyonunda olduğu gibi kafanızın arkasına koyun. Ayaklarınızı dizleriniz ile birleştirin ve yavaşça önce baş omuzlar ve sırt olmak üzere doğrulun, geldiğiniz noktada sağa dönüş yapın. Ardından tekrar yavaşça başlangıç pozuna dönerek uzanın. El ve bacak düzeninizi hiç bozmadan tekrar doğrulun ve bu kez solunuza dönüş yapın.

Egzersizi her iki tarafınıza da twist yani dönme olacak şekilde başlangıç aşamasında dört beş kere tekrar halinde tamamlayın. Karın bölgenizi çalıştırarak güçlendirir.

hem sağlığın hem güzelliğin anahtarı pilates

4- Köprü Hareketi

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Görseldeki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalça hizasında açık olsun, ellerinizi ve kollarınızı ise yanlarınıza düz olacak şekilde yerleştirin. Belinizi yavaşça yukarıya kaldırıp tekrar aşağıya indirin.

Köprü egzersizini yaparken belinizi kontrol edebilmeniz lazım. Ayak tabanlarınızı yerden ayırmamalısınız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınız sıkılı halde olmalı.

Köprü egzersizini bir dakika boyunca tekrarlayın. Basen bölgesini çalıştırır, kalçaları şekillendirir. Karın bölgesini güçlendirir ayrıca selülitleri önleyicidir, stresi azaltır, beldeki ağrıları azalttığı düşünülür. Sindirim sistemine de faydaları vardır.

hem sağlığın hem güzelliğin anahtarı pilates

5- Hundred Hareketi

Matınızın üstüne uzanın. Bacaklarınızı dizlerden kırıp, alt bacaklar yere paralel olacak şekilde uzatın. Başınızı omuzlarınız ile birlikte yerden kalkın. Kollarınızı yere paralel olacak şekilde yerden kaldırarak yanlarınıza alın. Ellerinizi aynı anda yere vurur gibi indirip kaldırın. Tıpkı aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi.

Egzersizi bir dakika boyunca tekrar edin. Bu hareket alt karın ve üst karındaki kaslarınızı çalıştırarak sıkılaştırır.

hem sağlığın hem güzelliğin anahtarı pilates


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.