Evinizde “Tuz Lambası” Bulundurun, Hayatınız Değişsin


tuz lambası

Evinizde tuz lambası bulundurmak size birçok fayda sağlayacak. Birkaç haftada yaşam kaliteniz artacak, depresyonu yeneceksiniz. 

Bir tuz lambasıdır gidiyor. Herkes bir faydasından bahsediyor ama tüm bunlar size pek de inandırıcı gelmiyor olabilir. Ama bilimsel olarak tuz lambasının negatif(eksi) iyon yaydığı bir gerçektir. Negatif iyonlar da insana rahatlık hissi verir. Sanki ormanda geziyormuşçasına ya da deniz kenarındaymış gibi hissetmenizi sağlar. Çünkü negatif iyonlar havayı temizler ve canlandırır.

Ayrıca tuz lambası havadaki bakterileri, polenleri, tozları, virüsleri, kılları kendisine çeker.

Evde çamaşır kurutmanın kolay yolu

İşte Tuz Lambasının faydaları

1. Havayı Temizler

Tuz lambaları, havayı arındırır. Bunu nasıl mı yapar? Ortamdan su moleküllerini çekip, bu molekülleri ve taşıyabilecekleri yabancı parçacıkları tuz kristaline hapseder. Tuz lambası, içindeki ampulün ürettiği ısı nedeniyle ısınır ve az önce içine çektiği buharlaşır ama sıkışmış toz, polen, duman partikülleri tuza kilitli kalır.

tuz lambası

2. Allerji ve Astım Belirtilerini Azaltır

Tuz lambaları az önce anlattığımız prensiple çalışarak mikroskopik toz parçacıklarını, küfü, hayvan tüylerini, vb. ortamdaki havadan çekip aldığı için en çok zaman geçirdiğiniz odaya bir veya iki lamba yerleştirerek alerjiye neden olan semptomları ciddi şekilde azaltabilirsiniz. Astım hastaları bu yöntemin 1 haftada bile fark yarattığını söylüyor.

3. Öksürmeyi Kolaylaştırır

Evlerimiz çoğunlukla sağlığımız için iyi olmayan  pozitif yüklü iyonlarla doludur. Pozitif iyonları yaratan başlıca kaynak televizyon, cep telefonu gibi elektronik aletlerimizdir. Havadaki bu pozitif iyonlar akciğerlerimize gider. Bunların çıkarılması için negatif iyonlara ihtiyaç vardır. Tuz lambası da bunu sağlar.

4. Enerji Seviyesini Arttırır

Sahilde vakit geçirdiğimizde veya ormanda yürüyüş yaptığımızda bizim mutlu olmamızı sağlayan şey nefatif iyonlardır. Pozitif iyonlar ise vücudumuzdaki enerjiyi hapseder. Bu da sürekli olarak yorgun hissetmemize neden olur. Eğer yorgunluğunuzun nedenini bilmiyorsanız odaya tuz lambası koyun, bir hafta sonra farklı hissedeceksiniz.

5. Elektromanyetik Radyasyonun Etkisini Yok Eder

Günümüzde elektromanyetik bir radyasyon denizinde yaşıyoruz dersek yalan olmaz. Hepimizin televizyonu, bilgisayarı, cep telefonu, tableti, elektronik ev aletleri var. Maruz kaldığımız radyasyonun etkileri uzun vadede çok ciddi sorunlara yol açar. Elektromanyetik radyasyona sürekli maruz kalmak stres seviyesini arttırır, kronik yorgunluğa neden olur ve vücudun bağışıklığını düşürür. Ve yine tuz lambaları imdada yetişiyor. Negatif iyonları havaya gönderip  elektromanyetik radyasyonu etkisiz hale getiriyor. Kendinize ve ailenizi potansiyel bir tehlikeden korumak için tuz lambasını bilgisayar, televizyon gibi sık kullandığını elektrikli cihazların yanına koyun.
tuz lambası

6. Daha İyi Uyku Uyumanızı Sağlar

Havadaki pozitif iyonlara aşırı maruz kalmanın sonucunda ortaya çıkan yan etkilerden biri de uykusuzluktur.  Pozitif yüklü parçacıklar kan ve oksijenin beyne düzensiz gitmesine neden olur ve uyku düzeniniz bozulur. Daha iyi bir gece uykusu için yatak odanızda da bir tuz lambası bulundurun. Uyku kalitenizin arttığını göreceksiniz.

7. Konsantrasyonu Artırır

Negatif iyonlar yani tuz lambaları ruh halinizi de düzenler. Kendinizi dinlenmiş ve gevşemiş hissedersiniz. Aynı zamanda bu lambalar konsantrasyonu artırmak için mükemmeldir. Yine, bunun nedeni, negatif iyonların vücudunuz üzerindeki etkisidir. Kan ve oksijen beyne yeterince gider ve yeterli serotonin salgılanır.

8. Mevsimsel Duygudurum Bozukluğunu Düzeltir, Depresyonu Azaltır

Tuz lambaları negatif iyonlarının sağladığı etkiler sebebiyle duygudurum bozukluklarını  ve depresyonu düzeltir. Aynı zamanda tuz lambalarının verdiği doğala yakın yumuşak ışık güneş ışığı etkisi yaratarak duygudurum belirtilerini hafifletir.

9. Havadaki Statik Elektriği Azaltır

Statik elektrik insanı her zaman rahatsız eder. Hani kapı kolunu tutarken, bir arkadaşınızla tokalaşırken veya evcil hayvanınızı severken çarpılırsınız ya… İşte sizdeki ve bulunduğunuz ortamdaki statik elektriği tuz lambaları yok eder.

10. Çevre Dostu Işık Kaynağı

Tuz lambaları çevre dostudur. Rezervler 80 ila 600 milyon ton arasında bir ölçüye sahiptir ve bu da en az 350 yıl daha yetecek gibi görünmektedir. Düşük enerjili bir ampul ile tuz lambasını kullanabilirsiniz

Bonus bilgi:

Hangi tuz lambası daha iyi?

Kullanacağınız tuz lambasında Himalaya ya da Çankırı lambası olması fark etmez. Her ikisinde de etkiler aynıdır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe