pemmbe – Evde çamaşır kurutmanın kolay yolu var mı? Çamaşırları evde kurutmak deveye hendek atlatmaktan zor ve üstelik sağlığa da zararlı. Ancak çamaşır kurutulan odaya kaya tuzu konulursa çamaşırlar hem daha kolay kuruyor, hem de bu zararların birçoğu yok oluyor. 

Artık biliyoruz ki; çamaşırları ev içerisinde kuruturken farkına varmadan sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. Çamaşırları yıkarken kullandığımız deterjanlardaki kimyasallar kururken havaya karışıyor. Bu durum özellikle çocuklar; astım, bronşit hastaları ve yaşlılar için tehlike arz ediyor. Ayrıca çamaşırların kururken ortama verdiği nem gözle görmediğimiz küflerin, bakterilerin oluşumuna neden oluyor?

KAYA TUZU İLE DAHA KOLAY KURUYOR

Peki ne yapacağız? Neyse ki çözümsüz değiliz. Çamaşırları evde kurutmaktan başka çaremiz yoksa kaya tuzu kullanarak bu sorunları azaltabiliyoruz. Havadan tozu, poleni temizleyen kaya tuzu aynı zamanda ortamdaki nemi de emiyor. Bu sayede çamaşırlar hem daha kolay kuruyor, hem de sağlığa verdiği zarar azalıyor.

NASIL KULLANILACAK?

evde çamaşır kurutmanın kolay yolu

Çamaşır kurutulan odaya kaya tuzunu birkaç şekilde koyabilirsiniz. Kaya tuzundan yapılmış lambalar kullanabileceğiniz gibi, büyükçe, doğal bir kaya tuzu parçası da işinizi görür. Bunlardan hiçbiri yoksa, turşu kurduğunuz kaya tuzunun bir paketini bir tepsiye dökerek çamaşırları kuruttuğunuz odaya koyarsanız  etkisini hemen hissedeceksiniz.