Kalp Krizi Geçirmeden Bir Ay Önce Vücudunuzun Size 9 Uyarısı


Kalp Krizi Geçirmeden Bir Ay Önce

Kalp krizi geçirmeden önce vücudunuz sizi uyarıyor. Kendinizi dinlerseniz krizden de kurtulursunuz. İşte kalp krizi geçirmeden bir ay önce vücudunuzun size 9 uyarısı…

Bilim insanları son yıllarda kalp krizi belirtilerinin kadın ve erkek için farklı olduğunun farkına vardılar.

2003 yılında Circulation gazetesi tarafından 515 kalp krizi geçirmiş kadın ile ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yayınladı. En çok şikâyet edilen durumun göğüs ağrısı olması beklenirken, beklenenin aksine aşırı yorgunluk, uyku bozukluğu ve anksiyete listenin en yukarısında yer aldı. Araştırmadaki kadınların %80’i kalp krizi geçirmeden önceki ay içinde bu semptomlardan en az bir tanesini bulundurduğunu rapor ediyor.

KADINLARDA KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Kadınlarda kalp krizi belirtileri şöyle:

1- Alışılagelmedik günler süren yoğunluk ya da ani şiddetli yorgunluk
2- Uyku bozukluğu
3- Anksiyete
4- Bayılma hissi (göz kararması)
5- Çabuk nefes kesilmesi
6- Hazımsızlık ve gaz ağrısı
7- Yukarı sırt, omuz ve boğaz ağrısı
8- Çene veya çene çevresinde yayılan bir ağrı
9- Göğsünüzün ortasında aynı zamanda kolunuza da yayılabilecek olan bir baskı ya da ağrı.

2012 yılında Circulation gazetesinin yayınladığı bir ankete göre, kalp krizi geçirdiğini düşünen kadınların sadece %65’i ambulans çağırıyor. Emin değilseniz bile hemen kontrol ettiriniz.
Eğer daha önce bunun gibi belirtiler yaşamadıysanız, hastaneye gitmeye tereddüt etmeyin. Doktorunuzun size söylediği sonuca katılmıyorsanız, mutlaka ikinci bir görüş alın.

Kalp Krizi Geçirmeden Bir Ay Önce50 yaş üzeri kadınlarda kalp krizi ihtimali daha fazla

Kadınlar 50’li yaşlarda göz ardı edilemeyecek fiziksel değişimler yaşıyor, bu durum aynı zamanda birçok kadının menopoza giriş dönemi olarak ta adlandırılıyor. Bu dönemde kadın vücudunda kalp sağlığınızı koruyan östrojen hormonun seviyesi düşüşe geçiyor ve menopoz sonrası kalp krizi riski artıyor.

Maalesef kadınların kalp krizi geçiren kadınların hayatta kalma şansı erkeklere göre daha az. bu yüzden, menopoz sonrası kalp sağlığınıza dikkat etmeni çok daha önemli. 50 yaş üzeri kalp krizi geçirme ihtimali olan kadınlar için bazı ek belirtiler:

1- Şiddetli göğüs ağrısı
2- İki kol, sırt, boyun, çene ve karında ağrı veya rahatsızlık
3- Hızlı veya ritmsiz kalp atışı
4- Terleme veya aşırı terleme

Bu belirtilerin farkında olun ve doktor randevularınızı aksatmayın.

Sessiz kalp krizi belirtileri nelerdir?

Sessiz kalp krizi tıpkı normal kalp krizi gibi, fakat yukarıda bahsedilen semptomlar olmadan da maruz kalınabiliyor hatta kalp krizi geçirdiğinizin farkında bile olmayabilirsiniz. Duke Üniversitesi Sağlık merkezinde yapılan araştırmalara göre 200,000 Amerikalı vatandaş kalp krizi geçiriyor ve bunun farkında bile değil. Bu olaylar kalpteki hasarı arttırıyor ve gelecekteki kalp krizi ihtimalini yükseltiyor.

Sessiz kalp krizini belli edebilecek semptomlar:

1- Dinlendikten sonra geçen hafif göğüs, kol ve çene ağrıları.
2- Kolay yorulma ve nefes kesilmesi
3- Uyku bozuklukları ve artan yorgunluk
4- Karın ağrısı ve mide ekşimesi
5- Sürekli nemli vücut

Sessiz kalp krizi yaşadıktan sonra daha yorgun hissedebilirsiniz ya da bazı egzersizler daha zor gelebilir. Fiziksel muayene ve kalp kontrollerinizi aksatmayınız ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde bulununuz.

Düzenli kontrol yaptırın

Kontrollerinizi programlayarak ve kalp krizi semptomlarını belirleyerek kalp krizi olma şansınızı azaltabilir ya da gerçekleşmeden önce farkına varabilirsiniz ve bu da size uzun bir hayat süresi ve sağlıklı bir yaşam kılabilir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe