Meyve ve Sebzelerin Üzerindeki Zirai İlaçlar Tek Bir Malzemeyle Nasıl Temizlenir?


Zirai İlaçlar Tek Bir Malzemeyle Nasıl Temizlenir

Artık tüm yediklerimizde kimyasal maddeler var. Peki meyve ve sebzelerin üzerindeki zirai ilaçlar tek bir malzemeyle nasıl temizlenir?

Sağlıklı beslenmek için aldığımız meyve sebzeler bize gerçekten sağlık mı getiriyor hastalık mı? Çünkü kontrolsüz kullanılan zirai ilaçlar insanı hasta ediyor. Son zamanlarda yanlış beslenme kaynaklı artan kanser vakalarının çoğaldığına tanıklık ediyoruz.

Peki ne yapacağız? Meyve sebze mi yemeyelim? Ya da yiyip hasta mı olalım?

İkisi de değil. Çünkü meyve ve sebzelerin üzerindeki zirai ilaçları evde tek bir malzemeyle temizleme şansımız var. Ne ile mi: KARBONAT! 

Üstelik bunu biz değil, bilim insanları söylüyor.

DENEYİN KAZANANI KARBONATLI SU!

ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün bilim insanları insan sağlığı için tehlikeli olan bu tarım ilaçları kalıntıları için bir çözüm arayışına girdi ve meyve ve sebzelerin üzerindeki zirai ilaçların nasıl temizleneceğine dair bir deney yaptı.

Deney şuydu: Elmaların üzerine zirai ilaç sıkıldı ve bir gün boyunca bekletildi. Daha sonra zirai ilaçlı bu elmaların bir kısmı musluk suyunda, bir kısmı çamaşır suyu karıştırılmış suda ve bir kısmı da karbonatlı suda bekletildi.

Sonuçlar çıkmadan önce herkes çamaşır suyunun zirai ilaç kalıntılarını yok edeceğine garanti gözüyle bakıyordu. Ancak sonuçlar tam tersiydi. Deneyin kazananı karbonatlı su oldu.

YÜZDE 96 ORANINDA TEMİZLENİYOR

Deney boyunca elektronik haritalama teknolojisi yöntemiyle elmaların üzerindeki kalıntılar incelenmeye devam edildi.  8 dakika boyunca musluk suyunda, çamaşır suyu çözeltisinde ve karbonatlı suda bekletilen elmalardan en çok temizlenen karbonatlı suda bekletilen elmalar oldu.

Bu kez bilim insanları süreyi 15 dakikaya çıkardı. Tarım ilacı kalıntılı elmalar 12-15 dakika arasında musluk suyu, çamaşır suyu çözeltisi ve karbonatlı su ile fırçalayarak temizlendi. Uzun süre fırçalanarak temizlenen elmalar arasında da deneyi kazanan karışım yine karbonatlı su oldu.

Öyle ki bilim insanları karbonatlı su ile 12-15 dakika arası fırçalanarak temizlenen elmaların %96 gibi ciddi bir oranla zirai ilaçlardan temizlendiği sonucuna vardılar.

Kaynak


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe