Üzümün Her Türü Sağlığınız İçin Çok Faydalı 


üzüm

Üzümlerin faydaları çok çeşitli ve önemlidir! Muhakkak her meyve çeşidinin diyetinizde bir yeri vardır. Yeşil ve kırmızı üzüm, her gün vücudunuzun ihtiyacı olan ve 1 ila 2 adet yenmesi önerilen meyve için en ideal seçeneklerdendir. 

Kilo kaybı için düşük kalorili bir atıştırmalık veya cildinize yardımcı olabilecek su deposu bir yiyecek arıyorsanız, işte düzenli olarak yemeniz gereken besin!

KİLO KAYBI VE KONTROLÜNE YARDIMCI

Üzümler düşük kalorili, yağsız besinlerdir. Bağda büyüyen bu güzellikler aynı zamanda antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir. Bunlardan biri olan ”resveratrol”, metabolizmayı geliştirebilecek bazı reaksiyonları tetiklediği düşünülmektedir. Bir bardak üzüm yaklaşık 100 kaloridir ve antioksidanları oldukça yüksektir. Bu da üzümü kilo kaybı için ideal seçim yapıyor. 

üzüm

KALP DOSTUDUR

Kardiyovasküler sağlık (kalp ve kan damarları) söz konusu olduğunda, üzüm tercih edilmesi gereken besindir. Üzümlerdeki bazı bileşikler kan basıncını düzenleyebilir, strese bağlı iltihap riskini azaltabilir, kan akışını iyileştirebilir ve vasküler sisteminizi koruyabilir.

CİLT SAĞLIĞINA YARDIMCI OLUR

Bazı çalışmalara göre, renkli meyvelerde bulunan spesifik fitokimyasal besin maddeleri, ultraviyole ışık radyasyonunun etkilerinden cilt hücrelerini koruyabilir. Fitokimyasal maddeler protein veya vitamin kadar hayati değer taşımasa da insan vücuduna yarar sağlar. Ayrıca daha parlak bir cilt için daha fazla karpuz, kivi, çilek, fındık, zeytin ve balık yemeyi deneyin.

üzüm

DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

Üzümde bağışıklık güçlendiren antioksidanlardan biri, resveratrol, kan şekerinizi düzenleyerek metabolizmanızı olumlu yönde etkiler. Tabi ki bu bilgiden dolayı üzüm tadı katılmış her şeyi tüketmeyin. Ambalajlı ürünler içinde üzüm olduğunu söylese de yüksek miktarda şeker içeriyor olabilir. Bu da diyabeti tam tersi yönde, olumsuz etkiler. Doğal alın ve işlenmemiş formunda tüketin.

SU İHTİYACINIZI KARŞILAR

Üzümlerin %82’si sudan oluşur. Yeteri kadar su alıp almadığınız cildinizden de belli olur. Çünkü su hücrelerinizin yenilenmesini ve genel anlamda tüm sağlığınızı etkileyen bir faktördür. İnsan vücudu suyu yalnızca sıvılardan almaz. İçinde bolca su bulunan üzüm gibi besinler sayesinde de su ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

üzüm

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.