Bulaşık Makinesine Asla Koymamanız Gereken Şeyler 


bulaşık makinesinde

Mutfağınızdaki her ürün bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Elde yıkamak için zaman ayırmanız gereken 11 şeyi öğrenin.

İNCE PLASTİK KAPLAR

Yemeklerinizi saklamak için kullandığınız çoğu kabı bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak yeniden kullanılan plastik yemek kaplarını koymaktan kaçının. Örneğin bitmiş bir tereyağı kabını başka şeyler için tekrar tekrar kullanıyorsanız bulaşık makinesinde yıkamamalısınız.

Bulaşık makinesinde yıkanan ince plastik saklama kapları hem hızlıca ömrünü tüketir hem de makinenin içinde erime tehlikesi altındadırlar. Plastik kaplarınızı saklayın tekrar kullanmaktan çekinmeyin yalnızca onları elle yıkayın.

bulaşık makinesinde

DAR AĞIZLI ŞİŞELER

bulaşık makinesinde

ETİKETLİ ŞİŞELER

Bulaşık makinesinin etiketi çıkarması umuduyla kağıt etiketli bir eşyayı makinede yıkamak mantıklı gelebilir. Malesef durum böyle değil. Etiketin üst kısımlarından bir kaç parça kopar ve makinenin içine takılır kalır. Eşyanın üstündeki etiket de daha da yapışkan ve çıkması zor hale gelir. Bu sorunlara hiç girmeden, ilk adımda etiketten kurtulun. Sabunlu ve fırçayla biraz ovaladıktan sonra kolayca çıkacaklardır. 

bulaşık makinesinde

BAZI TENCER VE TAVALAR

Bir çok yemek pişirme malzemesi, yani tencere ve tavalar, bulaşık makinesinde yıkanmaya uygundur. Ancak bunlar asla bulaşık makinesine konmamalıdır;

Dökme Demir Tencere: Bulaşık makinesi içinde paslanacktır. Hatta elinizde yıkarken kullandığınız sabunun içeriği bile yapısı için zararlı olabilir.

Bakır Tencere: Bulaşık makinesi deterjanları bakır kapların parlak yüzeyini matlaştırabilir.

Yapışmaz Tava: Sert ve yoğun deterjanlar yapışmaz ama hassas özellikteki kaplamayı hızla aşındırabilir.Elde yıkamak kullanım süresini uzatacaktır.

bulaşık makinesinde


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.