Aşure kaynayan evin bereketi artar derler. Üstelik de hiç gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor bir iş değildir aşure yapmak. Yeter ki isteyin: 

Malzemeler (20 kase için)

1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
2 su bardağından 1 parmak eksik buğday
Yarım su bardağı sarı üzüm
15 adet kuru incir
2 su bardağı kuru kayısı
Yarım çay bardağı kuş üzümü
3.5 su bardağı şeker
Portakal kabuğu rendesi (2 adet portakalın kabuğu yeter)
Yarım su bardağı süt

Süslemek için

15 adet ceviz
1 su bardağı fındık
Antep fıstığı
1 adet nar
Tarçın

Yapılışı

* Baklagilleri (Buğday, fasulye, nohut) ve üzümü yıkayın ve ayrı  ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın.

* Ertesi gün ıslattığımız buğdayı süzüp, büyük bir çelik tencereye alın ve üzerine 10 su bardağı su ekleyip kapağı kapalı şekilde kaynatın. Kaynarken zaman zaman üzerinde oluşan köpüğü kevgirle alın. Yaklaşık 2 saat (düdüklüde 40 dakika), buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar ara sıra karıştırarak pişirin.

* Buğdaylar pişerken, fasulye ve nohutu da süzün ve ayrı ayrı kaplarda haşlayın. Düdüklü tencerede 20 veya 25 dk. haşlamak yeterli olacaktır

* Haşlanan buğdayın suyu kıvam almaya başladığında (helmelenince) içine şekeri ilave edin. Ardından da haşlanmış nohut ile kuru fasulyeyi ekleyin.

İPUCU: Bazı buğdaylar helmelenmeyebilir. Kıvam vermek için birkaç kepçe buğdayı robotta çektikten sonra aşurenize eklerseniz kıvamını tutturmuş olursunuz.

* Portakalın kabuğunu rendeleyin ve karışıma ekleyin. (İsteğe bağlı)

*Bu işlemler sürerken bir yandan da yemişleri (kuru üzüm, yine ince doğranmış kuru kayısı ve küp şeklinde minik doğranmış elmaları) başka bir tencerede az su ilavesiyle pişirin. Haşlanmış buğday, fasulye ve nohutun bulunduğu tencereye ilave edip karıştırın. Birkaç taşım kaynattıktan sonra içine yarım limonun suyunu sıkın.

İPUCU: İnciri ayrıca pişirin ve tencere en son ekleyin. Önceden koyarsanız aşurenizin rengini karartır.

* Kıvamını kontrol edin ve sıcakken kaselere boşaltın. Soğuyunca üzerini antep fıstığı, ceviz içi, tarçın, hindistan cevizi ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın. İsterseniz üzerine gül suyu da serpebilirsiniz.