Mükemmel Bir Pilav Nasıl Pişirilir? (Fotoğraflı Tarif)


mükemmel pilav pişirmenin püf noktaları?

“Pilav pişirebilirsen, her şeyi pişirebilirsin” derler ya büyüklerimiz; iyi ama mükemmel bir pilav nasıl pişirilir? Ölçüsü nedir? Kaç dakika ateşte kalmalıdır? Hepsi yazımızda…

Önce püf noktaları:

 • Pilav pişirmek için öncelikle iyi bir pirinç seçmeliyiz. Baldo pirinç bunun için iyi bir tercihtir.
 • Pilava başlamadan önce pirinci iyice yıkamalıyız. Üzerindeki nişasta ne kadar akarsa pilavınız o kadar tane tane olacaktır.
 • Anneannelerimiz pirinci suda bekletirlerdi ancak bunun pilavın lezzetine bir katkısı yoktur. Dediğimiz gibi ılık suyla iyice yıkamak da işe yarar.
 • pilav nasıl yapılır
  Pirinci, nişaştası çıkana kadar iyice yıkamalısınız.
 • Yağ olarak tereyağ kullanırsanız, pilavınız çok lezzetli olacaktır. Ancak tereyağ size ağır geliyorsa, sıvı yağla karıştırıp da kullanabilirsiniz.  Yağ ölçünüz ise 1 su bardağı pirinç için 1 yemek kaşığı tereyağı yeterlidir.
 • Pilav tenceresi çok önemlidir. Yapışmayan, kapaklı, yayvan bir tencere seçmelisiniz.
 • Pilav için herkesin korktuğu şey ölçüdür.’ 1’e 1 mi, 1’e 1,5 su mu katmalıyım?’ tartışması yıllardır sürer ki şimdi vereceğim ölçü sistemi ile bunu düşünmenize gerek. yok. Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi; elinizi pirincin üzerine koyduğunuzda (tencerenin dibine değil),  su baş parmağınızın ilk boğumuna kadar gelmelidir. İdeal ölçü budur.
  pilav nasıl yapılır
  elinizi pirincin üzerine koyduğunuzda (tencerenin dibine değil), su baş parmağınızın ilk boğumuna kadar gelmelidir.

 • Normal su yerine et ya da tavuk suyu kullanırsanız, pilavınız daha lezzetli olacaktır. Onların ölçüsü de suyun ölçüsüyle aynıdır.
 • Pilav 15 dakikada pişer. Ancak piştikten sonra 15 dakika da üzerine bir örtü örterek demlenmeye bırakmalısınız. Daha sonra açıp tahta bir kaşıkla karıştırarak havalandırmalısınız.

Nasıl Yapılır?

Pilav yapmak için iki yöntem vardır:

 1. Salma Yöntemi 

Pilav yapmaya yeni başlayanlara bu yöntemi öneririz. Çünkü garantilidir. Kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Yağı tencerede eritin. 1 ölçü pirinç için 1 ölçü sıcak suyu tencereye koyun, tuzu atın. (Su elinizin dayanacağı kadar sıcak olmalı)İçine iyice yıkadığınız pirinci  boşaltın. Üstteki fotoğrafta anlatıldığı gibi baş parmağınızla pirinç ve su ölçümünü yapın. Suyun iyice kaynamasını bekledikten sonra, altını kısın. 15 dakika sonra altını tamamen kapatın ve tencerenin üzerine bir örtü yayarak bir 15 dakika daha bekleyin. Sonra tencereyi açıp tahta kaşıkla karıştırarak havalandırın.

2. Kavurma Yöntemi

Yağı tencerede eritin. İçine iyice yıkayıp süzdüğünüz pirinci atın (bu yöntemde yıkanan pirincin iyice süzülmesi çok önemli) ve tahta kaşıkla karıştırarak kavurun. Ne kadar kavuracaksınız? Bu biraz tecrübe gerektirse de yapa yapa iyice alışırsınız. Pilav taneleri şeffaflaşana kadar kavurmanız gerekiyor. Sonrasında sıcak suyu tencereye koyun ve tuz ekleyin. Ve üstte anlattığım yönteme pirinç ve su oranını ölçün. Su az ise biraz daha su ekleyin. Suyun iyice kaynamasını bekledikten sonra, altını kısın. 15 dakika sonra altını tamamen kapatın ve tencerenin üzerine bir örtü yayarak bir 15 dakika daha bekleyin. Sonra tencereyi açıp tahta kaşıkla karıştırarak havalandırın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.