Akla Gelmeyecek Zayıflama Yöntemi: Buzla İncelin


zayıflama yöntemi

“Zayıflama yöntemi olarak denemediğim hiçbir şey kalmadı” diyebilirsiniz ama muhtemelen buzla incelmeyi denememişsinizdir. Üstelik bilimsel olarak da kanıtlandı. 

Buz tedavisinin iltihabı azalttığı ve spor yaralanmalarında şişmeleri önlediği biliniyor ancak şimdi bilim adamları bu yöntemin insanların kilo vermelerine yardımcı olabileceğini söylüyor. Kısaca açıklamak gerekirse vücut soğudukça kendini ısıtmak için daha fazla yağ yakıyor.

VÜCUT SOĞUYUNCA ISINMAK İÇİN DAHA FAZLA KALORİ YAKILIYOR

Bir buz paketini, kalçalar ya da karın gibi yağlı bir bölgeye sadece 30 dakika boyunca sarmak, kalorilerin yakılmasını kolaylaştırıyor.

Soğuk kompres, beyaz yağları, kahverengi yağlara dönüştürerek yağların “erimesini” sağlıyor.

İnsanlar iki çeşit yağ dokusuna sahiptirler.

Beyaz yağ: Midemizden ya da popomuzdan dışarı taşan yağlar işte bu yağlar.

Kahverengi yağ: Vücut tarafından ısı üretmek için kullanılır. Ne kadar soğuk olursanız, o kadar kahverengi yağ “yanarak” kaybolur.

Bilim adamları beyaz yağların çok soğuk hale geldiğinde, kahverengi yağa dönüşebileceklerini keşfettiler. En güzeli de bu kahverengi yağ vücudu ısıtmak için yanıyor ve kayboluyor.

Kentucky Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan araştırmada araştırmacılar, 30 dakika süreyle deride bir buz torbası tuttuktan sonra 16 kişiden uyluk yağ dokusu örnekleri aldılar ve ve bu yağları kontrol ettiler.

 

Buz torbası uygulanan kişilerde kahverengi yağ seviyesinin yükseldiğini tespit ettiler.

Aynı şekilde bu çalışmayı yaz ve kış aylarında da uyguladılar. Kış aylarında 55 kişiden alınan karın yağı örneklerini analiz ettiklerinde yaz mevsimine oranla daha yüksek kahverengi yağ buldular.

 

EVİNİZİN ISISINI DÜŞÜRÜN

Zayıflama yöntemi olarak vücudun ısısını düşürmeyi kullanmak için yapılan bir araştırma da Maastricht Üniversitesi Tıp Merkezi’ne ait.  Buna göre de kışın evlerin ısısını 17 derece civarında tutmak daha fazla kalori yakılmasına neden oluyor.

 

Uzmanlar, zamanımızın çoğunu evlerde ve ofislerde geçirdiğimiz için; vücudun artık ısıya ihtiyacı olmadığını ve doğal olarak kalori yakmadığını söylüyor.

Araştırma, Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma dergisinde yayınlandı.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.