Nutella Gerçekten Kanser Yapıyor mu?


nutella

Nutella üzerine yapılan bir haber tüm dünyada yankılandı. Buna göre lezzetli yiyecekte kullanılan palmiye yağı kanserojen içeriyordu. Peki bu ne kadar doğru?

Geçen Mayıs ayında Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yayınlanan araştırma  Nutella’nın kansere neden olabileceğini açıkladı. Bu araştırmaya göre, özellikle çocukların vazgeçemediği bu yiyecekte kullanılan palmiye yağı, yüksek sıcaklıklarda (200 derecenin üzerinde) rafine edildiğinde kanserojen bir maddeye dönüşüyor.

PALMİYE YAĞI KULLANMAK İÇİN ISRAR EDİYOR

EFSA’nın 2016’daki bu açıklamasının ardından bazı markalar, (mesela Barilla) ürünlerinden palmiye yağını çıkardı. Ancak Ferrero Şirketi, başka yağ kullanıldığında lezzetin değişeceğini söyleyerek Nutella’da palmiye yağını kullanmaya devam etti.

200 DERECENİN ALTINA DÜŞÜRDÜ

Geçtiğimiz hafta yapılan haberin ardından Ferrero, Reuters’e yaptığı açıklamada “palmiye yağını, GE seviyelerini en aza indirgeyen düşük basınçlı bir prosesi kullanarak 200 derecenin biraz altında rafine ettiğini söyledi.”

Ancak bu iyileştirme çabasına rağmen çevreciler palmiye yağının kullanılmasına karşı. Çünkü palmiye yağı orangutanların ana besin maddesi ve hayvanlar artık bu yağa ulaşamıyorlar.

Kaynak


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.