Bu Şampuanlardan Uzak Durun


bu şampuanlardan uzak durun

Amonyum loril sülfat ve sodyum loril sülfat içeren şampuanlardan uzak durun. Bu maddeler şampuanı elinize döktüğünüzde yoğun durmasını sağlar ancak saç tellerinizi ve diplerini kurutur.

SLS (sodyum lauryl sulfate) ve benzerleri (SLES), duş jelleri, şampuanlar, diş macunları gibi köpüren bir çok temizleyicide bulunan kimyasal ajanlar. Maalesef temizlik ve kalite anlayışımız şampuanların köpürmesiyle eşdeğer olduğundan kozmetik sektörü de bulunması kolay ve ucuz olan SLS’ ye bolca yer veriyor.

KANSEROJEN İÇERİYOR

Ama aslında SLS temizlemekten çok, vücudumuzun doğal florasına (dengesine) ve saç derisine zarar veriyor. Aynı zamanda kan dolaşımı çok hızlı olan saç derisine şampuanlar ile uygulandığında sistemik dolaşıma katılıp kanserojen etki yaratıyor. Bu nedenle SLS, SLES, paraben, sülfat ve diğer petrol türevleri bulunan ürünlere dikkat etmemiz gerekiyor.

SLS içeren şampuanlar saç diplerinde kaşıntı, kepeklenme, saç dökülmesine neden olabiliyor. Ne yazık ki piyasada bitkisel olduğu iddia edilen şampuanlar ve bebek şampuanları bile bunlarla dolu. Şampuanda bitkisel özler olsa bile zararlı türevler katıldığında zararlı bir ürün ortaya çıkıyor.

BU İNTERNET SİTESİNDEN ZARAR DERECESİNE BAKIN

Aşağıdaki internet sitesindeki arama boşluğuna ürün üzerinde yazan kimyasalı yazıp zarar derecesini ve kanıtlanmış etkilerini görebilirsiniz.

 

Kaynak

 

 

Market Poşeti ile Duşakabin Temizliği

yazın makyajınızı doğru yapıyor musunuz?

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.