Ünlü Bebek Pudrasında Kanser Riski: 300 Milyon Dolar Tazminat!


ünlü bebek pudrasında kanser

Ünlü bebek pudrasında kanser riski! Pudranın içeriğinde asbest bulunduğu iddia edildi. Mahkeme, şirkete dava açan çifte tam 300 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

Amerika’nın ünlü kozmetik şirketi Johnson & Johnson yıllardır ürettikleri bebek pudralarının akciğer zarı ve rahim kanseri ve diğer hastalıklara yol açan asbest minerali içerdiğine dair binlerce davayla karşı karşıya…

DONNA OLSON BEBEK PUDRASI YÜZÜNDEN KANSER OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR

Bunlardan en sonuncusu ise Donna Olson’un ve eşinin açtığı dava oldu. Donna Olsan firmanın ürettiği bebek pudrasının içerdiği asbest minerali nedeniyle akciğer zarı kanserine yakalandığı gerekçesiyle dava açtı ve mahkeme Olson ve eşine 325 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Amerikan basınında çıkan haberlerde; jürinin Johnson & Johnson şirketinin uzun yıllardır asbestin varlığından haberdar olduğu ancak müşterilerini uyarmadığı sonucuna ulaştığı da yazılan bilgiler arasında.

Şirket geçen yıl da talk pudrası kullandığı için yumurtalık kanseri olduğunu iddia eden 22 kadına 4.7 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

ŞİRKET İDDİALARI YALANLADI

Bu iddiaları yalanlayan Johnson & Johnson konuya ilişkin bir yazılı açıklama yaptı ve bağımsız uzmanlar ve akademik kurumların uzun yıllardır yaptığı testlere göre ürünlerinde asbest olmadığını savundu. Şirket aynı zamanda davayı temyize götüreceklerinin de altını çizdi.

ASBEST NEDİR? NEDEN ZARARLIDIR?

Asbest son derece zararlı kanserojen bir maddedir. İçme suyu ya da solunum yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yol açar. Uzmanlar cilde nüfuz ettiğinde de hastalıklara yol açtığını belirtiyor.

Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi selim hastalıklardır. Ayrıca ciltte yaralara neden olabilir.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine göre gruplara ayırmaktadır. Ajansın kanserojen maddeler listesinde asbestin, “kesin kanserojen” tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırılmıştır.

Fransa’da asbeste bağlı hastalıklardan her yıl 4000 kişi ölmektedir ve sayı giderek artmaktadır. Uzmanlar Birleşik Krallık’ta 1960 ve 70’lerde asbeste maruz kalmış kişilerden 120.000’den fazlasının akciğer kanseri nedeniyle yakın gelecekte öleceğini öngörmektedirler Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde 90’lı yılların başında asbest üretim ve kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Avrupa Birliği’de 2005 yılından itibaren AB’ye üye ülkelerde asbest üretimi ve kullanımını yasaklamıştır.

Geçmişte tersane işçisi olan babasının iş elbiselerinden bulaşan asbest nedeniyle kansere yakalanan genç bir bayan, 2007 yılında İngiliz Savunma Bakanlığı’ndan tazminat almaya hak kazandı.

Kaynak


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.