Tırnaklarınızın Durumuna Göre Sağlığınızı Anlayabilirsiniz


tırnaklara bakarak sağlık

Tırnakların sağlığınızın durumuna dair ipuçları taşıdığını biliyor musunuz? Tırnağın rengi ve durumu vücudun hangi bölgelerinde sıkıntı olabileceğine dair bilgi verir.

Kalbinizde, karaciğer ya da akciğerinizde oluşabilen sıkıntıları yansıtan yerlerden biri tırnaktır. Tırnak vücudun bazı önemli organlarının sağlık durumundan etkilenip renk veya yapı değiştirmeye başlayabilir. Elinizde gözle görülür olan bu farklılığı fark etmek, doğru yorumladığınız sürece büyük avantaj sağlar. Sağlığınıza dair ipuçları verir. Peki bu ipuçları kendini tırnakta nasıl gösterir ve hangi organla ilişkilidir?

ütülemeden ütülü gibi

SARILAŞAN TIRNAKLAR

Tırnaklarda olağan dışı renkler görülmesi hastalık işareti olabilir. Sarı tırnakların en yaygın nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon kötüleştikçe tırnak yatağı geri çekilebilir ve tırnaklar kalınlaşıp parçalanabilir. Nadir durumlarda, sarı tırnaklar şiddetli tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet veya sedef hastalığı gibi daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

PÜRÜZLÜ TIRNAKLAR

Tırnağın yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Eğer yüzeyinde pürüzler veya çukurlaşmalar fark ettiyseniz bu bazı hastalıklara ipucu veriyor olabilir. Kesin olmamakla birlikte; sedef hastalığı, egzama veya romatoid artrit (iltihaplı romatizma) belirtileri olabilir. Demir, A vitamini, kalsiyum ve çinko eksikliği de tırnaklarda pürüz ve değişimlere sebep olabilir. Neredeyse kaşığa benzer bir şekilde bükük bir görüntü gösterebilir.

BEYAZ LEKELİ TIRNAKLAR

Tırnaklardaki beyaz lekeler veya noktalar yaygındır. Bazı sorunlar bunlara neden olabilir. Olası nedenler şunlardır: alerjik reaksiyon, mineral eksikliği, mantar enfeksiyonu, tırnağınızı yaralamak… Mineral veya vitamin eksikliğiniz varsa tırnaklarınız üzerinde beyaz lekeler veya noktalar fark edebilirsiniz. Bu duruma sebep olan en yaygın eksiklikler çinko eksikliği ve kalsiyum eksikliğidir.

ütülemeden ütülü gibi

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.