Temizlerken Asla Sirke Kullanmamanız Gereken Yerler!


sirke kullanmamanız gereken yerler

Artık kimyasal içeren deterjanlar yerine sirke kullanmaya özen gösteriyoruz ama temizlerken asla sirke kullanmamamız gereken yerler de var!

Sirke, pek çok şeyi temizleme konusunda son derece faydalıdır. Doğal olduğu için de kansorejen içeren deterjanların yerine gönül rahatlığıyla kullanırız. Üstelik temizlik malzemelerinden daha da ucuza geliyor. Çamaşır yumuşatıcısı yerine, pencere çerçevelerini temizlerken, bulaşık parlatıcısı olarak ya da tuvalet temizlerken sirke kullanabilirsiniz. Hatta sebzelerinizi sirkeli suda yıkayarak mikroplarından arındırabilirsiniz. Buralarda gerçekten mucize yaratır. Ancak asidik içeriği dolayısıyla bazı şeylere faydadan çok zararı olur!

Bu yöntemle fırınınızı kolayca temizleyin

ASLA SİRKE KULLANMAMANIZ GEREKEN YERLER!

Taş yer karoları: Doğal taş, sirke veya diğer asidik temizlik ürünlerine (amonyak veya limon gibi) iyi tepki vermez. Taşın özelliği bozulabilir. Taş yer karoları için özel taş temizleme ürünlerine bağlı kalmalısınız.

sirke kullanmamamız gereken yerler

Ütüler: Sirke, ütünün iç kısımlarına ciddi şekilde zarar verebilir. Ütünüzü temizlerken daima üreticinin talimatlarına uymalısınız.

sirke kullanmamamız gereken yerler

Yumurta lekeleri veya dökülmeleri: Yumurtayı düşürdünüz mü? Sirke ile temizlemeyin! Asit yumurtanın pıhtılaşmasına neden olur, bu da çıkarılması daha da zor leke demektir.

Mermer ve granit mutfak tezgahı: Asitten dolayı, sirke mermer ve graniti aşındırabilir. Bunun yerine sıvı bir bulaşık deterjanı ve ılık su kullanmalısınız.

Granit Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir?

Gerçekten inatçı lekeler: Mürekkep, kan veya dondurma gibi inatçı lekeler sadece sirke ile çıkmaz. Bunun yerine, bir ön yıkama, leke çıkarıcı ve iyi bir deterjan kullanmanız gerekir.

Parke zeminler: Parkede sirke kullanılıp kullanılmaması konusunda insanlar ikiye ayrılmış durumda. Bazı insanlar sirke solüsyonlarının parke zeminlerini güzelce temizlediğini söylüyor, ancak diğerleri cilaya zarar verdiğini söylüyor. Risk  almak isterseniz parkenizi sirke ile temizleyebilirsiniz. Biz yine de parke zeminlerinizi bu amaç için özel olarak üretilmiş bir ürünle temizlemenizi tavsiye ederiz.

sirke kullanmamamız gereken yerler


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe