Bu Yöntemle Fırınınızı Kolayca Temizleyin


fırınınızı kolayca temizleyin

Fırın temizlemek hem sıkıcı hem de zor bir iş. Ancak bu yöntemle sadece kolayca fırınınızı temizlemekle kalmayacak, ayrıca kimyasal temizleyicilerden de kurtulmuş olacaksınız.

Temizleme işlemi iki adımda gerçekleşiyor: İlk önce, fırını ve ardından cam penceresini temizleyin.

Malzemeler

Su
Sprey şişe
Kabartma tozu
Bez, sünger, fırça
Sirke
Küçük bir kase

Nasıl uygulanır:

Fırın

Izgarayı fırından çıkarın. Kaseye bir kaç kaşık kabartma tozu koyarak az miktarda suyla karıştırın. Amaç, temizlenmesi gereken yüzeye kolayca uygulanabilecek bir macun elde etmek.
fırın temizliği1

Macunu fırının içine sürün. Kabartma tozu, kirlendikçe kahverengine dönüşecektir. Eşit katmanların olması önemli değildir, önemli olan tüm yüzeylerin kaplanmasıdır
fırın temizliği2

Gece boyunca bu şekilde bekletin. Kabartma tozunun düzgün bir şekilde çimlenmesi için en az 12 saate ihtiyaç vardır.

fırın temizliği3

Bir gün sonra ıslak bir bez alın ve mümkün olduğu kadar fazla kabartma tozunu silin.  Sprey şişe içine sirke koyun ve kabartma tozu kalıntısı gördüğünüz yerlere püskürtün. Sirke, kabartma tozuyla etkileşime girdiğinde köpük oluşacaktır.

fırın temizliği4

Islak bezle silin.

fırın temizliği5

Izgarayı tekrar yerleştirin. Fırını kuruması için 15-20 dakika düşük sıcaklıkta çalıştırın. İşte tertemiz bir fırın

fırın temizliği6

Fırın Camı

Bir miktar kabartma tozu ve suyu karıştırarak kalın bir macun hazırlayın.  Macunu cama uygulayın.  Yarım saat bekleyin. Kiri gidermek için sünger veya bez kullanın.

fırın camı temizliği

Kaynak


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.