Senarist Olmak İstiyorum!


Senarist

Uzun zamandır afişlerini gördüğünüz bir sinema filmine ya da tiyatro oyununa gittiğinizi hayal edin. İzlediğiniz filmi ya da oyunu çok beğendiniz. Kurgusu, çekimleri, dekorları hepsi yerli yerinde ve bir bütün halindeydi. Oyuncuların rollerine kendilerini kaptırışları, sanki gerçeklermiş, gerçekten o karakterlermiş gibi oynayışları sizi çok etkiledi. Hatta öyle bir sahne vardı ki beyninizden vurulmuşa döndürdü sizi.

Hayatınızı ve fikirlerinizi sorgulamanıza neden oldu. Geçmişten bu zamana kadar tüm sevinçleriniz, hüzünleriniz, kafa karışıklıklarınız sanki bir olup sizi sarmaladılar. Bu duyguların esiri olmuşken biten filme ya da oyuna buğulu gözlerle el salladınız. Sonra içinizden geçirdiniz “hayat ne garip, sanki bir senaryonun içerisindeyiz ve repliklerimizi söylüyoruz!” Peki sizi izlediğiniz kurguya çeken neydi? Nasıl sizi bu kadar iyi tanıyabiliyordu? Kim oyuncuları bu karakterlere dönüştürebilmişti?

Perde Arkası Kahramanları Senaristler

Sahneler ve setler, sadece gördüklerimizden ibaret değildir. Bizler genellikle oyuncuları tanısak dahi, işin en iyi şekilde olabilmesi için canla başla çalışan teknik ekip ordusu var desek yanlış olmaz. Elbette her bir çalışanın önemi büyük ancak tüm o hayran kaldığımız karakterleri, kurguyu ve serüveni yaratan kişiler senaristlerdir.

Biz seyirciler olarak, izlediğimiz eserin sonunda birçok soruyla ve duyguyla baş başa kalırız. Yaşadığımız duygu karmaşası, eserin üzerimizde bıraktığı etkinin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Ancak bu şaşkınlık hali bazı kişiler için geçerli olmayacaktır. Çünkü kurgunun ve örgünün nasıl işlediğine hakim olan bir yazar, durum analizini kolayca yapacaktır. İşte asıl noktada buradadır. Senaryo yazarları hayatı analiz edip, deneyimleri ve düşleri bir araya getirebilen kişilerdir. Böylece tanımadıkları insanların hayatlarına dokunabilecek bir dünya oluşturabilirler. Bizlerde bu sayede hayatımıza anlam katan yapımlara erişebilir oluruz. Elbette sadece izleyici olarak kalmak istemiyor olabilirsiniz. Hayran bırakan bu kurgusallığın bir parçası olmak ve hayatlara bir şekilde dokunmak istiyor olabilirsiniz. Günümüzde bu dileğe ulaşmak zor değil. Önemli olan size etkili ve doğru yolu gösterecek bir eğitime erişebilmeniz.

Selçuk Akman Kimdir?

senarist

Selçuk Akman, 1990’ların başından beri senaryo yazarlığıyla piyasanın içerisinde olan bir isim. Televizyonda ve sinemada gördüğümüz birçok başarılı, beğenilmiş ve sahiplenilmiş işin senaristliğini üstlenmiş. Hanım Ağa (STAR) ve Deli Yürek (Show Tv) gibi yapımların içerisinde bulunarak başarılı işlere imza atmıştır. Günümüzde Bahçeşehir Üniversitesi’nde Senaryo Yazarlığı Okulunda eğitim vererek deneyimlerini her kesimden kişiye aktarmaktadır. İnsanların hayallerinin gerçek olmasına yardımcı olan Akman, son pandemi koşullarından kaynaklı, online eğitimlere geçerek eğitimlerine devam etmektedir. Eğer senaryo yazarı olmak istiyorsanız ve gerçek deneyimlerin birikiminden faydalanmak istiyorsanız Selçuk Akman’ın eğitimlerine bakabilirsiniz. İnternet sitesi : ww.selcukakman.com


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.