Dijital Dünya İle Değişim


Dijital Dünya

Dijital Dünya İle Değişim

Uzun zamandır dijital dünyaya girdiğimizi söyleyen yönelimler alıyoruz. Hayatlarımızda hızla gerçekleşen değişimlerin içerisindeyiz. Birçok rutinimiz ve zevkle yaptığımız etkinlikler yeniden tanımlanmakta. Modern dünyanın kendine has özelliklerinden bir tanesi olan alışveriş kültürü de bu değişime ayak uydurmuş durumda.

Dijitalleşme ve internettin doğal ihtiyacımız halini almasıyla, birçok gereksinimimizi internetten halletmeye alıştığımız bu dönemde, moda sektörü de güncellemelerini yapmaya devam ediyor. Mağaza gezme eyleminin yerini site gezmeye bırakmasının ardından, pandemi süreci yeni bir değişimi daha gerçekleştirmeye vesile oldu; sanal defile dönemi.

Gerçekliğin Sanal Dönemi

Bilimkurgu filmlerinden ya da kitaplarından fırlamış bir zamanda yaşıyoruz. Uzay Yolu’nu izlerken olması imkansız denilen birçok şey günümüzün gerçeği olmuş durumda. Hatta günümüzde, bilimkurgu filmlerini, geleceğin teknolojisini insanlara tanıtmak için kullandıklarını iddia eden distopya teorilerini tartışıyoruz. Yaşadığımız zamanın avantajları ve dezavantajları arasında sıkışıp kalmış durumdayız.

Ancak inkar edemediğimiz bir gerçeklik var ise, insanlığımızın sanal varyasyonlarını oluşturmaktan zevk aldığımız. Birçok oyun severin tutkuyla takip ettiği Fortnite, oyuncuların bir şekilde kendisini yansıtabildiği ve sosyalleşebildiği bir alan. Reel dünyanın benzer zaferleriyle kurgulanmış diyebiliriz. Oyun içerisindeki kazanımlarınız ile karakterinizin kıyafetlerini ve malzemelerini geliştirebiliyorsunuz.

Oyunlar Moda Platformu Olabilir Mi?

Oyun endüstrisi son dönemde hızlı bir yükseliş içerisinde. Sanal gerçekliğin popülerleşmesi ve yapay zekanın geliştirilmesi bu endüstriyi besleyen kaynaklar oldu. Dijital platformların pazar haline gelmesine alıştığımız bu dönemde, oyun platformlarının kazandığı popülarite de bu pazara dahil oldu. Fortnite ve benzeri multiplayer oyuncuları barındıran oyun platformları, tanıtımlar için içerik barındırmalarıyla, kitlelere ulaşma imkanı sunuyor. Son zamanlarda yapılan interaktif konser etkinlikleri, oyun dünyasının ne kadar büyük bir pazar haline dönüştüğünün kanıtı niteliğinde. Görünen o ki şimdi sıra moda dünyasında.

Oyun içerisinde elde edilen kıyafetler ve malzemeler büyük ilgi odağı ve statü göstergesi. Başarılı olmanız için ya da başarınızı göstermeniz için karakterinizin dış görünüşüne dikkat etmeniz gerekiyor. Sanal kıyafet fikrinin yerleştiği bu popülerlik içerisinde, moda sektörü de yer almaya hazırlanır vaziyette. Dijital bedenlerin gerçek kıyafetleri taşıması ya da gerçek mankenlerin dijital platforma taşınarak temsilinin oluşturulması mümkün görünüyor. Oluşan oyun endüstrisi, reel dünyanın birçok pratiğini kendi içerisine alarak yeni bir devreyi başlatıyor gibi görünüyor.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.