Sarkık Göbekten Kurtulma Yolları


sarkık göbekten kurtulma yolları

Sarkmış ve gevşek bi göbek sağlıksız yaşamın göstergesidir. Doğum, aniden fazlasıyla kilo kaybı ve sürekli kilo değişimleri de buna sebep olabilir. Egzersiz rutininizde değişiklikler yaparak, diyete başvurarak daha sağlam bir mideye sahip olabilirsiniz. Beraberinde istenmeyen kilolarınızı da kaybedeceksiniz. Sağlıklı yemek seçimleri de daha zayıf bir görüntü yaratırken sağlığınızı da geliştirir. Her açıdan faydalı çıkabilmek için bu yolları izleyin.

Spor Hareketleri

Fazla kilo kaybı ya da doğumdan sonra midenin etrafındaki deri genişlemeye başlar. Ama bu görüntüye sahip olmanız kaybetmeniz gereken ekstra kilolarınız olduğu anlamına gelmiyor. Bu yüzden kaslarınıza doğru hareketleri uygulayarak o şekle müdahale edebilirsiniz.

Sırtınız üzerine düz yatın. Bacaklarınızı 90 derece açıyla havaya kaldırın. Kollarınızı kaldırın ve omuzlarınızla beraber tavana doğru uzanın. Her biri 8 kere olacak şekilde 3 set yapın. Hava bisikleti de doğru bir hareket seçimi olacaktır. Aynı pozisyonda yere yatın ama bu sefer dizlerinizi bükün ve parmaklarınızı ensenizde birleştirin. Sağ dirseğinizi sol dizinize doğru getirmeye çalışın. Daha sonra sol dirseği sağ dize.

sarkık göbekten kurtulma yolları

Doğru Yoga Pozları

Karın bölgesi egzersizleriyle beraber yapabileceğiniz yoga pozları da vardır. Pozlardan birine ”plank” deniyor. Aşağıdaki fotoğrafta da bunu gösterdik. Dirsek ve ayak uçlarınızın üzerinde duruyorsunuz. Dayanabildiğniz kadar bu pozisyonda durmaya çalışıyorsunuz. Kedi pozisyonunda ise ellerinizin ve dizlerinizin üstünde durun. Kamburunuzu çıkartın ve derin bir şekilde nefes alıp verin. Karın kaslarınızı sıkıp bırakın. 4 saniye nefes alın 4 saniyede verin.

sarkık göbekten kurtulma yolları

Doğru Besin Seçimi

Karın yağını azaltırken bakılması gereken ilk yerlerden biri buzdolabı. Hangi yemeklerin vücudunuzda nasıl etki yarattığını bilmeniz önemli. Monodoymamış yağların bulunduğu besinleri yemek, fındık,zeytinyağı ve tohum gibi, karındaki yağları azaltacaktır. Trans yağ ve katkı maddeli besinlerin kötü etkilerini ortadan kaldırır. Margarin, paketli atıştırmalar ve makarnada bulunan trans yağlar özellikle göbekte oluşan yağlara sebep olur.

sarkık göbekten kurtulma yolları

Etkili Kardiyo

Yürüyüş, bisiklet ve koşu daha fazla kalori yakımına sebep olacaktır. Her gün en azından 30 dakika ritimli ve doğru bir şekilde nefes alarak yürümek sarkmışlıklara da genel olarak sağlığınıza da çok iyi gelecektir.  Örneğin 30 saniye deparın ardından 60 saniye hafif tempo koşu, ardından tekrar depar şeklinde devam eder ve toplam 20-25 dakika sürer. Bu antrenmanda kalp ritmi, maksimum kalp atışının yaklaşık %85’i civarındadır.

sarkık göbekten kurtulma yolları


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.