Kuru Ciltlere Bakım Önerileri


en kuru ciltlere bakım önerileri

Kuru bir cilt sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Nelere dikkat edip hangi püf noktaları uygulayacağınızı öğrenmek, eğer cildiniz kuruysa, işinizi kolaylaştıracaktır. Bu kuruluğun oluşma sebebi cildinizin altındaki yağ bezlerinin salgı işlemini yeteri kadar gerçekleştirememesidir. Genel olarak kalıtsal olan bu durum küçük çocuklarda ve 60 yaş üzeri kişilerde oldukça belirgin görülür.

Ne Yemeli ?

Kuru ciltleri iyileştirme aşamasında ne yediğimizde çok önemlidir. İçinde A, B ve E vitaminleri olan besinleri tüketmek işe yarayacaktır. Doymamış yağa sahip besinlerden kendinizi mahrum bırakmamalısınız.

Cilt, türü ne olursa olsun, güzelliğini kan dolaşımından alır. Kan dolaşımının doğru ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kan dolaşımı bu omegalar tüketildikten sonra normal seyrine döner ve hücreler güçlenir.

Cilde ihtiyacı olan besini vermek çok önemlidir ve bu adımlarla bunu başarmış olursunuz.

Krem Nasıl Kullanılmalı ?

Cildinizdeki kuruluktan kurtulmak için düzenli olarak nemlendirici ürünler veya doğal maskeler kullanmanız gerekmektedir. Özellikle sürekli makyaj yapıyorsanız daha da özen göstermelisiniz.

Kullanacağınız nemlendirici kredimin markasına özen göstermelisiniz. Adı duyulmuş ve kendini kanıtlamış kremleri kullanmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Makyaj temizleme sırasında yumuşak dokulu ürünleri kullanmalısınız. Makyaj temizleme losyonunun kuru ciltlere uygun olması da oldukça önemlidir. İstikrarlı olmalı ve asla maskeleriniz ihmal etmemelisiniz.

Yüzünüzü çeşme suyu ile yıkamamanız önemli. Çeşme suyunda bulunan kimyasallar cildinize zarar verecektir. Bunun yerine arıtılmış su veya maden suyu kullanmanız daha yararlıdır.

Doğal Yağlarla Tedavi Nasıl Yapılır?

Zeytin Yağı

Evlerde kolay bulunan ve en klasik nemlendirmeye yardımcı yağdır. Cilt zeytin yağını kolay bir şekilde emebilmektedir. Ama zeytin yağı kokusunun oldukça ağır olmasından dolayı akşamları kullanmak daha çok tercih edilmektedir. Aşırıya kaçmamakla birlikte zeytin yağını cildinize masaj yaparak yedirmeniz oldukça fayda sağlayacaktır.

Tatlı Badem Yağı

Etkisi en büyük olan yağlardan biridir. Çeşitli kozmetik ürünlerde kullanıldığı gibi tek başına da kullanılır. İçerisinde bol miktarda E vitamini bulunduran tatlı badem yağı cildinizi kuruluktan ve güneşten dolayı yıpranan cildinizi iyileştirecektir.

Esansiyel Yağları

Eğer sırf kuruluktan değil bitmek bilmeyen kaşıntıdan da şikayetçiyseniz bu tam sizlik bir çözüm!

Esansiyel yağları sadece kuru ciltleri nemlendirmez, aynı zamanda cildi bakterilerden arındırır. Egzama gibi cilt hastalıklarında kuruluk ve kaşıntıya iyi gelmektedir. Bunlar limon, papatya, lavanta ve havuç tohumu yağı olarak 4’e ayrılır.

Esansiyel yağları tek başına kullanmak bazı ciltlere ağır gelebilir. Bu yüzden tatlı badem yağına bir kaç damla esansiyel yağlardan eklemek oldukça yararlı olacaktır.

en kuru ciltlere bakım önerileri

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe