Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamile olabilirsin, ancak test yapmak için daha çok erken. O zaman vücudunun sesini dinleyeceksin. Peki hamilelik belirtileri nelerdir?

Yumurtlamadan on gün sonra vücudunun belirtilerine bakarak hamile olup olmadığını anlayabilirsin. İşte hamileliğin ilk belirtileri:

1. Memelerin şişmesi

Memeler şişer ve irileşir. Bazen ağrı hissedilir. Meme uçları emzirmeye hazırlandığı için kararır.

 Hamilelik Belirtileri Nelerdir
2. Sık idrara çıkma

Geceleri tuvalete gitmek için uyanıyorsanız, döllenmiş yumurtanın uterus duvarına tutunmaya çalıştığının erken bir işareti olabilir. Bazen “hamilelik hormonu” olarak adlandırılan hCG hormonu, embriyo hala çok küçükken ve mesane üzerinde gerçek bir baskı olmadığında bile sık sık idrara çıkma isteklerine neden olur.

3. Mide bulantısı

Her durumda, bulantı, hamileliğin başlangıcında birçok kadın için ilk belirtidir. İlk trimesterde (ilk 3 ay) kadınların yaklaşık % 50’sinde bulantı ve kusma görülür. Mide bulantısı hamileliğin çok erken bir belirtisi olsa da, çoğu kadın gebeliğinde iki ay geçene kadar kusma yaşamaz. Çoğu hamile annede, ikinci trimesterde bulantı ve kusma azalacaktır.

4. Yorgunluk ve bitkinlik

Hamileyken progesteron seviyeleri hızla artmaya başlar ve ilk üç aylık dönem boyunca artmaya devam eder. Progesteron, rahim kasılmalarını önler. Erken gebelikte progesteronda ani bir artış sizi tamamen bitkin bırakabilir.

5. Soğuk algınlığı

Vücuda yeni giren (ve yabancı) DNA sizin bağışıklık sistemini azaltır. Virüsler ve bakteriler tabii ki bu fırsatı hemen kullır. Hamilelikten önce çok önemli olmayan bir soğuk algınlığı hamileysen sizi daha fazla etkileyecektir.

6. Şiş ve diş etleri

Hamilelik ağızdaki bakterileri de artırabilir. Buna ek olarak, vücudunuz bebeği beslemek için kan hacmini ve sıvı seviyelerini artırdığından, muhtemelen doku şişmesi (diş etleri dahil) geçirmeniz olasıdır. Şişmiş, ağrılı veya kanamalı diş etlerini veya şişmiş yüz ve gözler hamilelik belirtisidir

7. Servikal mukus

Yumurtlama sırasında servikal mukus (akıntı) kalınlaşıp ve artar ki yumurta spermi kolayca yerine taşıyabilsin. Gebelik gerçekleşmemişse servikal mukus 24 saat içinde yumurtlar. Fakat eğer hamileik meydana gelmişse, bu servikal mukus, yumurtlama tarihinden birkaç gün sonra ortaya çıkmaya devam edecektir. Bu sefer görevi bakterilerin bebeğe ulaşmasını engellemektir. Bu akıntılar hamileliğin ilk belirtilerinden biridir.

8. Kramp ve şişlik

Kendinizi regl olacak gibi şiş hissediyorsanız, hamile olma ihtimaliniz de yüksek. Kramplar ve şişlik hamilelik belirtileri arasındadır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.