Kullandıkça kirli görünür, durdukça renk değiştirir. Peki ne yapmalı? Bu yöntemle altınlarınız pırıl pırıl parlayacak.

Altın takılar Anadolu kadınının hem vazgeçilmez takısı, hem de para biriktirme yöntemi… Kullanılan altınlar zamanla kirli görünür. Yastık altında tuttuklarınız da renk değiştirir, mat bir hal alır.

Ama önce size altınlar neden matlaşıyor onu anlatalım: Saf altın okside olmaz yani kararmaz ancak saf altın da çok yumuşak olduğu için mücevher olmaya uygun değildir. O yüzden takı haline getirmek için genellikle gümüş ile karıştırılır. Gümüş de hava, su ve toz gibi çevresel maddelere tepki gösterir. Özellikle oksijen onları daha koyu gösteriyor. Aynı zamanda su da korozyona neden oluyor. Bu sürece oksidasyon denir. Yani altının mat ve kirli görünmesinin sebebi içindeki gümüş karışımıdır.

Peki onları yeniden nasıl parlatacağız?

ALTINLARI BİR BARDAK BİRANIN İÇİNE ATIN!

Neyse ki çözüm oldukça kolay. Tek ihtiyacınız olan şey bir bardak bira.  Altın mücevherlerinizi bir bardak biraya koyun ve yaklaşık on dakika bekletin. On dakika geçtikten sonra takıları çıkarın ve temiz bir mutfak havlusu ile kurulayın. Takılarınızın daha önce hiç olmadığı gibi parlayacağını göreceksiniz.

Altınlarınız Pırıl Pırıl Parlayacak

BULAŞIK DETERJANI İLE PIRIL PIRIL ALTINLAR

Altınları parlatmanın diğer bir yolu ise sıvı bulaşık deterjanı… Bir bardak ılık suya birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı damlatın.  Altını 10 ila 20 dakika bekletin, sonra eski bir diş fırçasıyla hafifçe fırçalayın. Ardından temiz ve kuru bir bezle kurulayın.

SADECE KAYNAR SUYA ATIN

Aslında sadece kaynar su altınlarınızı parlatmaya yetiyor. Altın mücevherlerinizi bir cam kaseye yerleştirin. Sonra biraz su kaynatın ve hafifçe takılarınızın üzerine dökün. Soğuyana kadar bekleyin. Ardından altını alın ve eski bir diş fırçasıyla hafifçe ovalayın. Temiz ve kuru bezle kurulayın.