Gerçek Ahşap Gibi Görünen Alternatif Döşemeler


ahşap

Parke zeminler, özellikle bu yazıda ahşaptan bahsedeceğiz, çok güzel gözüküp oldukça popülerdir. Ancak araştırarak alabileceğiniz ve gerçek ahşap döşemeye benzeyen alternatifler var. Üstelik maddi açıdan da bakım açısından da kolay!

Ahşap döşeme, parkenin altın standardı olarak adlandırılabilir. Her evde güzel gözükebilir. Yıllardan beri popüler olan ve çok çeşitli döşeme türleri ve stilleri mevcut. Ancak ahşap aynı zamanda en pahalı döşeme türlerinden biridir ve özellikle küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, her zaman en dayanıklı çeşit değildir. 

Tamamen ahşaptan uzak durmayı planlayan herkes için, daha düşük bir maliyetle odun görünümünü veren birçok döşeme alternatifi vardır. Bu alternatiflerin bir kısmı parke zeminlere göre aşınma ve yıpranmaya daha az hassas olabilir ve temizlenmesi ve bakımı genellikle daha kolaydır.

En yaygın alternatiflerinden bazılarını sizin için yazdık.

LAMİNAT DÖŞEME

Bu,  en yaygın alternatiflerinden biridir, çünkü laminat parke çok kolay ulaşılabilen bir alternatiftir. Kaliteli bir laminat, hem nasıl göründüğü hem de ayak altında nasıl hissedildiği açısından ahşapla karıştırılabilir. Laminat, farklı suntaların birleştirilip üzerinin kapanmasıyla hazırlanır. Laminat montajı ahşap döşeme montajı ile aynıdır. Sert ağaçtan daha dayanıklı olsa da, laminatın daha ince olduğunu ve hasar görmesi halinde ahşap gibi zımparalanamayacağını bilmek önemlidir.

ahşap

SUNİ DÖŞEME

İşlenmiş suni döşemeler çok katmanlı olması nedeniyle laminat ahşap zeminlere benzer. Ancak üstünde gerçek ahşaptan ince bir dilim var. Aşağıdaki katmanlar genellikle kontrplaktan yapılmıştır. Laminat parkenin aksine, suni hali zımparalanabilir, ancak ürünün ömründe yalnızca bir veya iki kez yapılabilir. Bakımlı ahşap döşemeler nesiller boyunca dayanabiliyor olsa da, suni döşeme çok uzun yaşamaz. 

ahşap


FAYANS DÖŞEME

Genel olarak, seramik veya porselen karodan yapılmıştır. Karo döşeme, çevreye yararlıdır, dayanıklı ve parke, laminat veya ahşap tasarımından çok daha ucuzdur. Ayrıca, nemin bükülmeye neden olabileceği banyo gibi odalar için ahşaba tercih edilir. Ahşap fayans, harç hatları çok ince olduğu sürece, gerçekten ayırt edilemez. Bu tür bir döşemeye sahip olduğunuzda üzerine ağır bir şey düşürmemeye dikkat etmelisiniz, çünkü kiremit çatlayabilir.

ahşap

VİNİL DÖŞEME

En yaygın alternatif türlerinden biri vinildir. En uygun maliyetli döşeme türlerinden biridir ve neme karşı son derece dayanıklıdır, bu da banyolar ve çamaşır odaları için idealdir.

ahşapPemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.