Evde Yetişmesi Kolay Olan Mutfak Bitkileri


bitkileri

Evde yetişmesi kolay ve pratik olan, mutfağınızı renklendirecek bitkileri öğrenmeye ne dersiniz?

Makarna sosuna bir avuç taze fesleğen atmak ve yeni toplanmış bir nane parçasını yemeğinize son dokunuş olarak eklemek gibi detaylar mutfağı renklendirir. Ve tabi ki, tüm bu malzemeleri bir marketten de alabilirsiniz, fakat hiçbir şey evde yetişen bir bitki ile aynı tadı vermeyecektir.

Ancak, bir bahçe için gereken açık alana sahip olmasanız bile, taze otlar kullanmak için mutfağınızı da kullanabilirsiniz. İç mekanda mükemmel yetişecek bitkileri sıraladık!

BİBERİYE

Aslen Akdeniz ikliminden gelen bir bitki olan biberiye, ideal bir ev bitkisidir çünkü çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Hatta, çok fazla su hiç iyi gelmez ve çok abartırsanız çabucak boğulacaktır. Bir biberiye bitkisini canlı tutmanın en iyi yolu, tencerede iyi drenajı sağlamak, onu sağlam bir doğal ışık kaynağının yakınında tutmak ve toprağının her zaman nemli, ıslak veya kuru olmamasını sağlamaktır.

bitkileri

NANE

Biberiye gibi nane de iç mekanlarda büyür. İhtiyacınız olan tek şey, katı drenaja sahip bir kap, biraz iyi toprak karışımı ve biraz da sabır. Ancak biberiyenin aksine nane çok fazla ışığa ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, dolaylı yansıyacak güneş ışığında büyür. Nanelerinizi gün boyunca güneş ışığı alan ancak doğrudan bir pencere önünde olmayan yerlere yerleştirmeyi deneyin. Bir kez daha ekleyelim, bitkiyi her zaman ıslak değil ama nemli tutun.

bitkileriKEKİK

Kapalı bahçe konseptinde yeniyseniz kekik, ilk kapalı bitki bahçenizde büyütmeyi denemek için mükemmel bir seçenek olabilir. Zira doyurması zor olan ve az büyüyen bir bitki. Kekik doğrudan güneşi seviyor. Aynı zamanda bol miktarda suyu sever, ancak kök çürümesini önlemek için toprağın tepesinin sulamalar arasında tamamen kurumuş olduğundan emin olun.

bitkileri

MAYDANOZ

Maydanoz hayranıysanız, doğrudan kekiğinizin yanına, bir tencere içinde yetiştirmeyi deneyin. Her ikisi de doğrudan güneş ile dolu dolu bir gün geçirmeleri ve aynı sulama kurallarına uymaları gerektiği için ikisi birlikte iyi yaşarlar. Maydanozunuzu hasat etmek için, sadece yapraklarını çimdikleyin ve en sevdiğiniz çorba ve yemeklere ekleyin ya da garnitür olarak kullanmaya başlayın.

bitkileri

Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe