Bu sizi şaşırtabilir ama belli renkler ve döşemeler evcil hayvanınızı strese sokuyor olabilir. Doğası gereği yapacağı bazı şeyler planladığınız dekorasyonu da mahvedebilir. Bunlara hazırlıklı olmak gerek.

İç dizaynın insanların ruh halini etkilediğiyle ilgili tonlarca araştırma var. Peki neden hayvanlar için de bu durum söz konusu olmasın? Evcil hayvan sahibinin bu konuda görevi hayvanını olabildiğince evinde hissettirmektir. Çevresinin tehlikeli olmadığını ve onu hoş karşıladığını bilmeli. Yoksa hayvan asla aksi hareketler yapmayı bırakmaz.

Bu nokta bir yana, evde evcil hayvan demek bir çok eşya riskte demektir. Her iki noktayı da göz önüne alarak sürekli yapılan 4 hatayı belirledik ve sizin için daha iyi yollar bulduk!

Hata 1 : Açık Renkler

Herkesin bildiğinin aksine köpekler ve kediler renk körü değildir. Hatta bazı renkleri hafif ışıkta insanlardan daha iyi görürler. Ayrıca morötesi ışınları da görebiliyorlar bu da demek oluyor ki floresan her şey (parlak ışıklar ve nesneler) görüşlerini rahatsız edecek.

Açık renk aynı zamanda mobilya seçiminizde olmamalı çünkü hayvanların sebep olabileceği dağınıklığı çok iyi biliriz. Köpeğin patilerindeki çamurdan, kedinin tüylerinden her şey rengin tonuna göre belirgin hale gelebilir. Her yerin simsiyah tonlarda olduğunu düşünün. Tüyden başka bir şey göremezseniz. Bembeyaz olduğunu düşünün, kirden başka bir şey göremezsiniz.  Çözüm olarak yumuşak tonlardan şaşmayın. Pastel tonlarını tercih etmeye çalışın. Mobilyalara gelince beyazdan ve siyahtan kesinlikle uzak durun.

Hata 2 : Tırnaklara Dikkat

Kumaşlara tırnaklarını geçirip yırtmaları klasik bir harekettir. Kimileri bunu tırnakları kaşındığı için yaptıklarını düşünür. Kimileri sadece oyun olsun diye. Her türlü, özellikle evden gidiyorken mutlaka mobilyalarınızı bir örtüyle gizleyin. Üstünü kapatın. Yoksa her yerinde yırtıklarla kalır.

Hata 3 : Sabit Duramayan Eşyalar

Hayvan sahibi olmak bebek sahibi olmak gibidir, her eşyanın korunması gerekir. Uyanık kedilerin kapı kollarını bile çözmesi sonucu yuvarlak kapı kollarının tercih edilmesi öneriyor. İş bu kadar ciddi! Sallanan kütüphaneler, duvara dayandığında sabit duramayan her şey bir gün düşmeye hazır bekliyordur.

Hata 4 : Kırılgan Eşyaların Ulaşılabilir Yerlerde Sergilenmesi

Sehpaların ve yere yakın mobilyaların üzerinde kırılgan eşyalarınızı bulundurmanız büyük bir hata olacaktır. Koşuşturan bir köpeğe bir anda zıplayacak bir kediye bakarak her şeyin çöp olması. Güzel vazolarınızı ve çerçevelerinizi daha uzakta sergileyin. Mümkün olduğu kadar yukarıya doğru raflar monte edebilirsiniz.