Günlük hayatı zorlaştıran noktalardan biri yanlış beslenmektir. Kimi besinler ve alışkanlıklar var ki tüm enerjini emebilir. Bunu olabildiğince minimuma indirip dengeyi kurmalısınız ki yataktan kalkmak bile zor bir aktiviteye dönüşmesin. Özellikle kendinizi sabah uyandığınızda enerjik hissediyor ancak gün içerisinde git gide çöküyorsanız bu yaptığınız yanlış yemek tercihlerinden dolayı olabilir.

Beslenme alışkanlıklarının yanında stres, uykusuzluk ve hareketsizlik de aynı sonucu doğurabilir. Yine de bu noktalara da dikkat etmelisiniz.

Kafeini Fazla Kaçırmak

Sabah bizi uyandırması için bile kahveye güveniriz. Ancak miktarına dikkat edilmediğinde istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Öncelikle fazla kafein almak ilk bir saat için çok yararlı olsa da daha  sonra hem çarpıntıya sebep olacaktır hem de sizi kahveden önce olduğunuzdan daha bile halsiz yapacaktır. Yeterli miktarı zihinsel olarak da fiziksel olarak da olumlu etkilere sahiptir. Ama her gün, fazla miktarlarda tüketirseniz hem istediğiniz etkiyi almayı bırakırsınız hem de sürekli bir yatma isteği içinde olursunuz.

Şeker

Birinde yorgunluk gördüğümüzde hemen şekerli bir şeyler yemesini öneririz. Ama bu her zaman doğru bir karar değildir. Çünkü, tatlı yani şekerli yiyecekler kan şekerindeki ani değişiklikler nedeniyle kısa süre sonra yeniden acıktırır. Enerji seviyenizi yüksek tutmak için ilk aklınıza gelen şey şeker olmasın. Onun yerine sağlıklı alternatiflere yönelmeye çalışın. Tabi ki şeker tüketin. Sadece her enerji almak istediğinizde ona yüklenmeyin ve gofret yerine elmayı tercih edin.

Diyet etiketi altında satılan çoğu besinde de beklenmeyen şeker bulunabiliyor. Buna da dikkat etmelisiniz.

Fast Food Gıdalar

Kızarmış ve fast food gıdalar enerjinizi emer. Bunun nedeni yağ oranlarının fazlasıyla yüksek olması ve lif düzeyinin düşük olmasıdır. Daha yavaş sindirim yapar ve genellikle bir yemekten sonra almayı beklediğimiz enerji artışını geciktirir. Tam tersi uyuma isteği getirir ve dinlenmeye başlanır.

Kızarmış ve fast food gıdaların içinde yeteri kadar vitamin, mineral ve diğer gerekli besin maddeleri yoktur. Varsa da oldukça düşük miktarlarda vardır. Besin açısından zengin gıdalar enerji seviyenizi yükseltmeye ve korumaya yardımcı olur ancak kızarmış ve fast food gıdaları çok sık yemek büyük hatadır.

Alkol

Alkol rahatlatıcı etkisinden dolayı tercih edilebilir. Hatta , birçok kişi akşam yemeklerinde ya da yatmadan önce biraz alkol tüketmenin kendilerini çok daha rahat bir uykuya daldırdığını düşünüyor. Bu her ne kadar olumlu ve basit bir çözüm gibi gözükse de asla öyle değil.

Aslında alkol tam tersini yapar. Uykunun kalitesini ve süresini azaltır, bu da daha az dinlendirici bir uykuya yol açar. Böylece kendinizi daha az dinlenmiş hissetmenize neden olarak enerjinizi boşaltabilir. Üstelik alkol tüketimi bağışıklığı düşürücü etkiye sahiptir. Hastalık kapmak özellikle son zamanlarda fazla alkol tüketiyorsanız çok daha kolay bir hale gelecektir. Bu da günlerce yataktan çıkamamak anlamına gelir.