Parlak göz farı ve koyu renkli rujları her ne kadar sevsek de bazen hafif ve doğalı tercih ederiz. Bunu yapmanın da bazı tüyoları vardır. Üstelik ağır makyaj kullanmadan da yüzünüzün güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru adımları takip etmek.

Hafif Göz Makyajı

Doğal göz makyajı için aslında göz altına hiç kapatıcı sürmemenizi öneririz. Ama eğer uykusuz kaldıysanız ve morluklar oluştuysa hafifini ve teninizden bir iki ton açığını tercih edin. Far renklerine gelince tonları nude bir paletten seçin. Göz kalemi ve rimel için kahve tonlarını seçebilirsiniz. Farın nude renkleriyle güzel bir uyum yaratıp gözlerinizi ortaya çıkaracaktır.

BB ve CC Krem

Fondöten eşittir doğal olmayan makyaj demektir. Yoğun kapatıcı özelliğiyle cildiniz sahte durabilir. Bu yüzden nemlendirici ve besleyici özellikleri olan BB ve CC kremler daha iyi bir tercih olacaktır. Bu kremleri uygularken sünger ve fırça kullanmanız cildinize daha iyi yedirmenizi de sağlar. Mutlaka fondöten kullanacağım diyorsanız da hafiflerini tercih etmeye çalışın.

Nemlendiriciler

Makyaj aşamasına geçmeden önce cildi hazırlamak çok önemlidir. Cildiniz yağlı da olsa kuru da olsa, kaliteli bir nemlendiriciyle mutlaka nemlendirin. Teninizin nemi emmesi için en az 5 dakika bekleyin. Bu aşama makyajdan sonra bile taze bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır. Üstelik cilt sağlığı açısından da çok önemlidir.

Aydınlatıcılar

Aydınlatıcılar bir çok farklı tonlarda gelmektedir. Pembe tonlarını tercih etmeniz doğal görünüm amaçladığımız için daha doğru olacaktır. Toz yerine likit tercih edin ve elmacık kemiklerine, burun üzerine, kaş altına uygulayın. Yüzünüz likit ve pembe tonlu aydınlatıcı sayesinde doğal bir şekilde parlayacaktır.

Allık Tonuna Dikkat

Allık seçerken ten renginize uygun renkler tercih etmelisiniz. Koyu tonlar yerine şeftali veya açık pembe tonları daha doğal bir seçim olacaktır. Ayrıca, allığı yanaklar yerine elmacık kemiklerinize uygularsanız, size daha genç bir görünüm kazandırır. Son olarak allığı uygularken aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Krem allıklar daha doğal ve pratiktir. Daha kolay dağıtabilirsiniz. Allığı iyi dağıtmadığınız takdirde doğallıktan uzaklaşmış olursunuz.

Doğal ama Etkileyici Dudaklar

Öncelikle, dudaklarınızı diş fırçası yardımıyla fırçalayın ve ölü deriden kurtulun. Daha sonra dudak kremi ile nemlendirin. Koyu ve dikkat çekici renkte rujlar size doğal bir görünüm kazandırmaz. Bu nedenle teninize uygun, doğal tonlarda bir ruj tercih edebilirsiniz.