Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Sırları


diyet yapmadan fit kalmanın sırları
Businesswoman eating hamburger at desk in office

Bazı kadınlar sürekli kalori sayıp yediği her şeye dikkat etmeden de fit kalabiliyorlar. Elbette bu konuda metabolizma ve genetik gibi faktörlerin de etkisi var. Ancak sadece onlar değil. Size diyet yapmadan fit kalanların sırlarını açıklayacağız!

Her Yiyeceğin Fazla Eksikliği Zararlıdır

Diyet yapmadan fit olunabilir çünkü o zaman her yemeğe bir miktar erişiminiz vardır. Örneğin ıspanak çok iyi ama çikolata çok kötü diyemezsiniz. Çünkü iki hafta şekersiz geçirmek demek tansiyonunuzu mahvedecektir. Dengeniz bozulur. Üstelik sürekli yemekleri böyle kategoriler haline getirirseniz takıntılı hale gelirsiniz. Yemekle daha barışık bir ilişki kurmaya çalışın.

diyet yapmadan fit kalmanın sırları

Yemeklerinizi Renklendirin

Sağlıklı beslenmek için verilen tarifler ve uygulanması gereken adımlar sıkıcı gözüküyor değil mi? Hatta tatlarının kötü olduğunu düşünüyoruz. Aslında durum böyle değil. Bir kaç baharat ve otla mutfağınızı bambaşka bir hale sokabilirsiniz. Üstelik tatlarını severek. Baharat ve otlar her türlü yemeğe tat vermeyi başarıyor. Hatta bir yemeye koyacağınız yağın yerini bu ikili alabilir.

Seçeceğiniz baharatların da farklı etkileri olacaktır. Örneğin acı baharatlar, biber gibi, metabolizmayı hızlandırır ve farkında bile olmadan ekstra kalori yakarsınız. Haşlanmış tavuğunuzu kuru kuru yemek yerine üzerine sarımsak tozu ve kırmızı biber döktünüz mü hem tat güzelleşecek hem de kaloriler azalacak.

diyet yapmadan fit kalmanın sırları

Yemek Yerken Yavaşlayın

Yemek yerken yavaş yemenin zayıflattığını herkes bilir. Bu yüzden yemek masasında özellikle yemeğinizi yerken sohbeti koyu tutmak ve yemekten çok konuşmaya odaklanmak güzel olabilir. Mola vererek yemek, bir tabağı 5 dakika yerine 30 dakikada bitirmek, peptit YY hormonunun daha çalışmasına sebep olur. Böylece daha çok doymuş hissedersiniz. Bu yüzden yemeklerinize en sevdiğiniz arkadaşınızı götürün!

diyet yapmadan fit kalmanın sırları

Şekeri Doğru Tüketin

Şeker, tek kelimeyle iyi değil. Vücudunuz, ancak tek seferde belli bir miktarı alabiliyor. Eğer aşırıya kaçarsanız, vücut bunu yağ olarak depoluyor. Ama bu demek değil ki şekeri tamamen kesin. Vücudun şekerle nasıl başa çıktığını keşfetmemiz gerekiyor. Birkaç kurabiyeden sonra yorgun ve şişmiş hissediyor musunuz? Tepkinize bağlı olarak, ne zaman şekeri kesmeniz gerektiğini bilebilirsiniz. Sonuç olarak, yemeğin sizi iyi hissettirmesi gerekiyor – diyet yapmayan her kadın bunu bilir!

diyet yapmadan fit kalmanın sırları

Güzellik Uykusunu Boşlamayın

Meşgul hayatımızda en boşladığımız şeylerden biri uyku olur. Metabolizmanızın düzgün çalışabilmesi için uykunuzu almak çok önemlidir. Hatta bu sizin için öncelik olmalıdır. Uykunuzu az aldığınız bir sabah çok acelesi olmayan bir işinizi erteleyip biraz daha dinlenmeyi tercih etmelisiniz. Bunun sebebi uykusuzluğun hormonları etkilemesidir. Bu da kilo alımını ve iştahı arttırır.

diyet yapmadan fit kalmanın sırları

Kaçamaklar Yapın

Dayanamadınız ve hamburger yediniz. Her ne kadar zayıflama amaçlarınıza uymasa da kendini affetmeniz lazım. Her ne kadar olabildiğince her öğün en sağlıklı besinleri yemeye karar verdiyseniz de, siz de insansınız. Ne de olsa ruh halinin kötülüğü ve kendine güvenmemek de kilo aldıran sebeplerden. Bu yüzden kendinize güvenin ve arada midenize güzellikler yapın.

Her Güne Kötü Yemek İçin Bahane Yaratmayın

Her gün bir kutlama ve bir bayram olsa istediğimizi yerdik! Ama malesef durum bu değil. Denk geldiğiniz her özel etkinlikte kendini şımartırsanız tüm gayretleriniz boşa gider.

Diyet Yiyeceklerine Hep Kanmayın

Diyet yiyecekleri tüketiyor olmanız bir ayda tüm kiloları vereceksiniz anlamına gelmez. Bu düşülen en büyük hatalardan biridir. Bu yiyeceklerin yüksek karbonhidrat değerleri vardır ve çok işlenmişlerdir. Bu yiyeceklerdeki yağ ve kalorileri düşürmek için ekledikleri tuz, şeker ve başka yararlı olmayan maddeler size zarar vermekle sonuçlanacaktır.

Su! Su! Su!

Suyun sayısız yararı her yerde karşımıza çıkyor. Peki susuzluğun yol açtığı, size kilo aldıran sorunu biliyor musunuz? Susuzluk hissi, sık sık açlıkla karıştırılıyor. Bu yüzden bazen susadığımızda su içmek yerine acıktığımızı düşünüp kendimizi yemeğe veriyoruz. Ayrıca düzenli ve yeterli su tüketmek, kilo dengenizi korumanızı sağlar ve bağışıklık sisteminize destek olur.

diyet yapmadan fit kalmanın sırları

Kalori Sayısına Takılı Kalma

Kalorileri saymanın daha az besin değeri olan yiyecekleri tüketip yanlış beslenmeye yol açar. Tabağınızın protein, sağlıklı yağ ve sebzenin oluşmasına önem vererek tabak hazırlamaya odaklanın! Doğru planlanmış öğünlerin sağlıklı kalori alımında önemlidir.

diyet yapmadan fit kalmanın sırları

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.