Derz Temizlemenin Kolay Yolunu Keşfedin


derz

Kirli derz genellikle harika görünümlü bir fayansla aranızdaki tek engeldir. Derzlerin nasıl temizleneceğini bilmek, pırıl pırıl temiz görünen zeminler, duvarlar ve tezgahlar için çok önemlidir.

Fayans kir ve lekelere karşı dayanıklı olmasına rağmen, kiremitler arasındaki derz çizgileri gözeneklidir, yani temas ettikleri her türlü yağ, kiri veya döküntüleri emeceklerdir. Hassas fayanslara ve cilalara zarar vermeden lekelerden kurtulmak için, muhtemelen evinizde hali hazırda olan malzemelerden yapabileceğiniz temizleyiciyi denemelisiniz. Derzlerin nasıl temizleneceğini öğrenmek, sadece fayansınızın ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda en iyi şekilde görünmesini sağlar.

İşte evinizin herhangi bir noktasındaki derzi temizlemenin yolu.

BAŞLAMADAN ÖNCE

Herhangi bir temizlik sürecinde olduğu gibi, en hafif temizlik çözümüyle başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Çamaşır suyu veya sirke gibi yüksek oranda yakıcı veya asitli temizleyiciler, fayans yüzeylerini aşındırır ve yavaşça tahrip eder. Bu yüzden onları bir çözüm olarak düşünmeyi bırakmalısınız. Sadece bir miktar sıcak su ve bir fırça ile derz temizleyebileceğinizi bilmek sizi şaşırtmasın. 

derz
İHTİYACINIZ OLANLAR

  • Sert kıl fırça
  • Karbonat
  • Hidrojen peroksit
  • Bulaşık sabunu

ADIMLAR

Alanı Hazırla : Derzi sıcak suyla püskürtün ve yüzeydeki kiri temizlemek için sert kıllı bir fırça ile fırçalayın (eski diş fırçası bunun için mükemmeldir). Püskürtme ve fırçalama işlemi yaparken derz çizgisini dairesel hareketlerle takip edin. Elinizde bir tane varsa, temizleme derzinize çok etkili olacak bir buharlı temizleyici de kullanabilirsiniz.

Temizlik Formülünü Karıştırın : İki kaşık karbonat ve bir kaşık hidrojen peroksiti temizleyici macun olacak şekilde hazırlayın. Derzin yağa maruz kaldığı bir alanda çalışıyorsanız (mutfakta olduğu gibi), birkaç damla bulaşık sabunu ekleyin.

derz

Karışımı uygulayın : Ev yapımı derz temizleyiciyi derzin sıralarına dökün ve 10 ila 15 dakika bekletin. Gözenekler üzerinde iyice çalışabilmesi için zaman vermek, daha temiz ve daha parlak görünümlü derz ile sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Fırçalamaya Başlayın : Bir fırça kullanarak, gözeneklerde sıkışmış kirleri kaldırmak için derz hatlarını ovalayın.

Durulayın : Fırçalama bittikten sonra, birkaç damla bulaşık deterjanını sıcak suyla karıştırın ve döşemeyi durulamak, kalan derz temizleyiciyi silmek için bir sünger veya bez kullanın.

Temiz tutun : Tüm sıkı çalışmanızı korumanın en iyi yolu bir derz dolgusu uygulamaktır. Sızdırmaz maddeleri olan cilayı kiri dışarıda tutarak derz gözeneklerini temiz kalabilmesi için doldurur. Cila maddesini uygulamadan önce, derzin tamamen kuru olduğundan emin olmak için en az 24 saat bekleyin.Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.