Bu Ürünleri Sakın Başkalarıyla Paylaşmayın!


bakım

Güzellik ve bakım için kullandığınız ürünler, bırakın birileriyle paylaştıktan sonrasını, kendi hallerindeyken bile tertmiz değiller. El, ağız ve çıplak cildinizle sürekli temas halinde olmalarından dolayı bir çok mikropla yüzleşiyorlar. Güzellik ve bakım ürünleriniz başkasının cildine aynı miktarda yakına girdiğinde yabancı mikroplara karşı savunmasız kalmış olursunuz.

Ürünlerinizi güvende tutmak için düzenli olarak temizlemeli veya değiştirmelisiniz. Bunun yanında dikkatli olmak için yapabileceğiniz diğer bir şey bakterilerin dağılmasını ve çoğalmasını engellemek için sadece kendinize özel olmalarıdır. Tabi ki bir kere ödünç almak sizi öldürmez ama bunu alışkanlık haline getirmeyin.

Peki bu paylaşmamak hangi ürünler için şarttır? Aşağıda sıraladık!

TIRNAK MAKASI

bakım

Tırnak makasınız tırnaklarınız ve parmağınız arasındaki alanla sürekli temasa girdiği için zararlı bakteriler ve mantar sporlarıyla karşılaşması yüksek olasılıktır. Başkası uzun süre kullandıysa da mutlaka dezanfekte edin. Kendiniz kullansanız da sıklıkla temizlemelisiniz.

CIMBIZ

Cımbız cildinize yakınlığından dolayı  güzellik ürünleri aracılığıyla bakteri ve diğer mikroplarla karışabilir – ancak asıl mesele cımbızın açık yaralarla temasından da kaynaklanmaktadır. Kulağa abartı geliyor ancak sıklıkla yaşanıyor.

SABUN

Kalıp sabunu, duştan duşa yapışanlığından dolayı bakterileri yakalamak için kolay bir alandır. Bu yüzden başkasınınkini kullanmak ya da ödünç vermek yanlış bir seçimdir. Bununla birlikte vücut yıkama jelleri, sabunla aynı rolü üstlendiği gibi bakteri de taşımazlar. 

BANYO LİFİ

bakımÇoğu bakımcılar ve dermotologlar fazla nemden dolayı kolayca küf ve bakteri birikeceği için banyo lifini tavsiye etmez, kullanacaksanız da ayda bir değiştirmenizi söylerler. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda sadece kendinize ait olmasının önemini fark etmişsinizdir.

HAVLULAR

Kullanılmış veya kullanılmakta olan havlular paylaşılmaması liflerle aynı sebepten dolayı paylaşılmamalıdır. Kaldığınız gereken bir yerde havlu ödünç almanız gerekiyorsa ya da tam tersi, kendinize bir iyilik yapın ve önce yıkayın.

ROLL-ON DEODORANT

Hepimizin başına gelen, tat kaçırıcı durumlardan biri koltuk altımız sebebiyle deodorantın ev sahipliği yapacağı bakterilerdir. Başka birinin koltuk altını da bu duruma davet etmeyin. Gerekirse sprey kullanmayı tercih edin.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.