Maalesef bazen en sevdiğimiz rujumuzla yollarımızın ayrılması gerekebilir. Çünkü kozmetik ürünleri çabuk bozulur ve biz fark etmeyiz bile. Şekli değişmez, hala kullanışı aynıdır ancak belli başlı değişikliklerle kendilerini ele verirler.

Araştırmalara göre kadınların yüzde yetmişi kozmetik ürünleri doğru kullanmıyor, onları temizlemiyor ve tarihi geçmesinden altı yıl sonra bile hala çantalarında taşıyorlar. Ancak bu sağlığa ciddi hasarlarda bulunabilir bu yüzden hazırladığımız küçük listeyle neyin ne zaman acı bir şekilde çöpe atılması gerektiğine bakabilirsiniz.

Fondoten ve Kapatıcı :

kozmetik ürünleri

En fazla 18 aya kadar dayanabilirler ve içindeki sıvı madde ne zaman sertleşmeye ve normalden daha yoğun bir hale gelmeye başlarsa o zaman çöpe gitme zamanı gelmiştir. Günlük olarak sallayıp serin bir yerde saklarsanız daha uzun süre dayanabilir.

Allık ve Pudra :

kozmetik ürünleri

İçlerinde su olmadığı için bu toz ürünlerinde bakteri üremesi daha zordur. Kenarları sertleşip çatlamaya başladığında bozulduğunu anlayabilirsiniz. Yüzünüzdeki yağın ve mikrobun fırçalar aracılığıyla toz ürününüze geçmesini ne kadar engelleyebilirseniz, ürün o kadar uzun dayanır.

Rimel :

kozmetik ürünleri

Üç ay boyunca her gün kullandığınız rimel mutlaka atılmalıdır. Kirpiklerimizde her zaman belli başlı mikroplar vardır ve bunun makyajımızın içine girmesi engellenemez bir durumdur. Kokusu garipleştiği an rimelinizin yaşam süresinin tükendiğini anlayabilirsiniz. İçine hava girmesini ne kadar engellerseniz o kadar uzun yaşar.

Ruj :

kozmetik ürünleri

Bir ila bir buçuk yıl dayanan rujlar kokuları garipleşip, tebeşir gibi sert bir yüzeye sahip olmaya başladığı an atılmalıdır. Aynı zamanda kenarları da sertleşecektir. Korumak için sıcaktan olabildiğince uzak tutulmalıdır.