30 Yıllık Kasap Uyardı: Sucuğu Yuvarlak Doğramayın!


sucuğu

Kayseri’de 30 yıldır kasaplık yapan Mustafa Tokluman iyi sucuğun püf noktalarını anlattı ve uyardı: Sucuğu yuvarlak doğramayın!

Sucuk deyince Türkiye’de akla ilk gelen yer Kayseri’dir. Kayseri’de de bu işi 30 yıldan beri yapan kasap Mustafa Tokluman “iyi sucuk nasıl yapılır” sorusunun cevabını verdi. Sucuğu çapraz kesmek gerektiğini söyledi.

SUCUKTA EN ÖNEMLİ ŞEY BAHARAT

SUCUK NASIL KESİLİRTokluman iyi sucuğun yüzde 100 dana etinden yapılması gerektiğini söyledi ve sucuğa beyaz et konulmasına karşı olduklarını belirtti. Tokluman “Endüstriyel olarak piliç etinden de olmak üzere sucuklar imal ediliyor. Tavsiye ettiğimiz ise yüzde 100 dana eti olan sucuktur. Maalesef tavuk ve piliç eti normal tüketimin haricinde fabrikalarda yapılıyor.” dedi.
Sucukta en önemli şeyin baharat olduğunu söyleyen Tokluman Kayseri sucuğunu da diğer sucuklardan ayıran özelliğin baharat olduğunun altını çizdi. Kayseri sucuğunda yüzde 10’a varan oranda baharat olduğunu belirtti.

SUCUK NASIL PİŞİRİLMELİ? SUCUĞU YUVARLAK DOĞRAMAYIN!

Kasap Tokluman “Sucuk nasıl pişirilir?” sorusuna da şöyle yanıt verdi: “Sucuk yuvarlak değil, yan ve çapraz doğranmalıdır. Kısık ateşte yapılmalı ve hiç yağ ilave edilmemelidir. Yuvarlak doğranan sucuk tavada yanar. Çapraz doğranan ise tava ile tam orantıda olur. Hiç yağ ilave edilmemelidir. Kendi yağı ile yapılırsa sucuğun tadı ortaya çıkar.”


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.