Yeni Yılın Moda Rengi Belli Oldu : Klasik Mavi


moda

Pantone, 1999 yılından beri yılın moda olacak rengini belirliyor. 2020 yılı için de renk seçimini yaptı ve klasik mavi de karar kıldı!

Pantone sözcüsü bu yıl renk seçerken neden mavi tonlarına yöneldiklerini açıkladı. Mavi ailesi, özellikle moda dünyasında, her zaman güvenilir bir alan olarak görülür. Vazgeçilmezdir. Mavi, kafa karışıklığı yaşandığında başvurulacak tonlara sahiptir. Ayrıca, klasik mavi, rahatlık ve güvence hislerini uyandırır. İlerlemek için gerekli özgüveni verir. Pantone ailesi, dünyanın şu anda klasik mavinin yarattığı bu psikolojiye ihtiyacı olduğunu söylüyor.

moda

Pantone yaptığı açıklamada klasik mavinin hızlı tempo ve yüksek stresli olan günümüz dünyasında ihtiyaç duyulan güvenilirlik ve tutarlılığı klasik mavinin vurguladığını söyledi. Ayrıca, klasik mavi, gökyüzünün alacakaranlıkta gözler önüne serdiği tondur. Bu da pek çok insan da olumlu bir his yaratıyor. 

Pantone sözcüsü psikolojik sebepleri bir kenara koyup modası geçmeyen klasik parçalardan da bahsetti. Örneğin kotun asla modası geçmez ve her zaman giyilir. Bu popüler kotun rengi modada maviye ne kadar güvenildiğini kanıtlar. Yeni yıl kotunuzu giyip çıktığınızda yılın rengini giyiyor olacaksınız!

moda

Pantone, renk duyurusundan neredeyse bir yıl önce dünya çapında bir araştırma yürütüyor. Dünyanın her köşesinde bulunabilecek ve günlük hayatta karşılaşılan bir renk seçmeye özen gösteriyor. Klasik mavi, sanatta, güzellik ve bakım ürünlerinde, teknolojide ve hatta otomotiv üretimin de sıklıkla kullanılıyor. Evrensel ilgiye sahip bir renk olması da haliyle karar sürecini etkiliyor.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe