Evde Doğal Boğaz Pastili Nasıl Hazırlanır? 


boğaz pastili

Soğuk havalarla beraber grip dönemi de başladı. Boğazınız ağıyor ve sıklıkla öksürüyorsanız evde boğaz pastili hazırlayabilirsiniz.

Boğaz pastilleri, kuru ve ağrılı boğazlar için ideal çözümdür. Tamamen doğal malzemelerle kolayca ve hızlıca yapabileceğiniz boğaz pastili tarifi hazırladık. Rahat nefes alabilmek ve boğaz ağrılarınıza bir süre son vermek için bu boğaz pastillerini deneyin!

MALZEMELER

 • 1 bardak süzme bal
 • 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 8 damla limon ya da nane bitkisel yağı
 • Mutfak termometresi (işinize yarar ama zorunlu değil)

boğaz pastili

YAPILIŞI

 1. Küçük bir sos kasesinde (sıcağa dayanıklı olan başka bir kasede olur) balınızı kısık ateşte ısıtın. Yüksek ateşte bal hızlıca ısınır ve yanar bu yüzden kısık olduğuna dikkat edin. Eğer balı ısıtmazsanız son adımda pastiller düzgün sertleşmez.
 2. Kaynamaya başladığında ocaktan alın. Mutfak termometreniz varsa 100 dereceyi geçtiğinde kaldırın.
 3. Hindistan cevizi yağı ve limon/nane bitkisel yağını ekleyin. Karıştırın.
 4. Bal hızlıca sertleşmeye başlayacağı için vakit kaybetmeden yağlı kağıda dökmeye başlayın. Pastil olarak, yani küçük boy ve dairesel şekil verin.
 5. Soğumaları için bekletin. Soğurken sertleşecek ve pastil haline gelecekler.

boğaz pastili

YARARLARI

 • Boğaz pastili içinde bulundurduğu her malzemeyle yarar sağlar. Nane ve mentol öksürme refleksini azaltır, boğazı rahatlatır.
 • Bal hem tadı hem yararı sayesinde kullanılacak en iyi malzemedir. Antibakteriyel özelliğiyle iyileştirici etkisi vardır. Bal bakterileri öldürür ve viral enfeksiyonlarla savaşmada yardımcı olur.
 • Hindistan cevizi yağı iltihabı engelleyen (anti-enflamatuar) özellikleri, bir boğaz ağrısının acısını ve tahrişini yatıştırmaya yardımcı olur.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe