Yaza Formda Girmek İçin Bu Spor Hareketlerini Yapın


yaza formda girmek için bu spor hareketlerini yapın

Yaz geliyor! Bu demek ki tatil zamanı ve hepimiz kendimizi dışarı atacağız. Tam da bu dönemde vücudunuzun fit olması ve kendinizi iyi hissetmeniz çok önemli. Ayrıca enerjinizin de yerinde olması lazım ki onca eğlenceye yetişin. Sıcağa dayanabilin. Tüm bunlar göz önüne alındığında, aşağıda size göstereceğimiz bu spor hareketlerini öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Ancak özellikle ilk haftanızda ve ilk denemenizde kendinize fazla yüklenmeyin. Spor hareketlerini yaparken vücudunuzun sakatlanmaması ve bu tempoya alışabilmesi için en az 7 güne ihtiyacı olacaktır.

Şınav Pozisyonunda El Üzerinde Yürümek

Klasik şınav pozisyonu alıp ellerinizi omuz hizanızdan 1-2 santim önde tutun. Bacaklarınızı yerden hareket ettirmeden ellerinizin üzerinde gücünüzün ve esnekliğinizin yettiği kadar ilerlemeye çalışın. Sonrasında ellerinizle geri geri gelin. Bu hareketi 10-12 kez tekrarlayın.

Kollar ve bacaklar gibi vücudun tüm bölgelerini aynı anda çalıştıran bu egzersiz hareketi, esnekliğinize katkıda bulunurken aynı zamanda karın bölgenizi de çalıştıracak.

yaza formda girmek için bu spor hareketlerini yapın

Duvara Oturma

Bu zorlayıcı ama özellikle bacakların gücü açısından çok önemli bir hareket. Göğüs havada, sırt düz, bacaklarınız omuzlarınız hizasında açılmış, sırtınız, omuzlarınız ve kafanız duvara dayanmış şekilde başlıyorsunuz. Ancak tamamen duvardan güç almayın. Yoksa bu tembellik olur ve hareketi doğru gerçekleştiremezsiniz. Kalça kaslarınızı sıkın ve dizlerinizi kırarak eğilin. Sandalyeye oturuyor gibi.Bu duruşu 45 saniye boyunca tutun. Daha sonra tekrarlayın.

yaza formda girmek için bu spor hareketlerini yapın

Zıplama

Kalbin ritmini arttırarak, birden fazla kası harekete sokmuş olacaksınız. Ellerinizi ve bacaklarınızı açarak, adeta bir kelebek gibi zıplayın. Kollarınızı da bacaklarınızı da germeye çalışın. Tüm vücuttaki kasları uyandırmak ve kalbi sağlıklı bir yola sokmak için idealdir.

yaza formda girmek için bu spor hareketlerini yapın

Kalça Köprüsü

Bu hareketi yaparken ayak parmaklarınızı yerde tutmaya ve nefes alış verişlerinize odaklanmanız gereklidir. Kalçalarınızı önce yatar pozisyonda, aşağıda tutun. Daha sonra yavaşça yerden kaldırmaya başlayın, havaya doğru. Bunu yaparken kilonuzu artık omuzlarınız taşıyor olacak ve bu da sizi zorlayacak. 20 kere yapın ve bunu 2 set olarak 10’a ayırın. Bu setler arasında da en az 30 saniye ara verin.

yaza formda girmek için bu spor hareketlerini yapın

Plank

Karın kasları için yapabileceğiniz en iyi egzersizdir. Kollarınızı resimdeki gibi yerleştirerek ağırlığınızı dirsek ve kolunuza verin. Omuzlarınız ve dirseklerinizi birbirine paralel tutun. Kalçalarınızı ise omuzlarınız hizasında havaya kaldırın. 30 saniye boyunca bu şekilde dümdüz durmaya çalışın. Dinlenin ve devam edin.

yaza formda girmek için bu spor hareketlerini yapın

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.