Bunaltıcı yaz havası tere, susuzluğa ve hatta kaşıntılara bile sebep olur. Mevsimin bu havasına rağmen zekice giyinip doğru tercihler yaparsanız çoğu kötü sonuçtan kaçınabilirsiniz.

Pamuklu Kumaş

Pamuk vücudunuzdaki teri emer ve havaya buharlaşmasına imkan verir. Nemi teninizden emerek ve bakteri oluşmasını önleyerek adeta havlu işlevi görür. Sizi serin tutabildiği için yazın giyilecek en iyi kıyafet seçimlerinden biri olur. Sentetik kumaşlardan olabildiğince uzak durmalısınız çünkü pamuk ve diğer doğal maddelerden yapılmış kıyafetlere kıyasla nefes aldırmazlar. Terlediğinizde terinizi kurutamaz.

Açık Renkler

Beyaz, sarı, bej ve diğer açık tonlar sizi serin tutar çünkü güneşten gelen ışınları geri yansıtırlar. Koyu tonlar ise tüm ışığı emerek ısıyı vücudunuzda tutarlar ve sizi olduğundan daha bile sıcak hissettirirler.

Doğru Kıyafet Stili

Yaz demek şort, elbise ve kolsuz kıyafetler demektir. Ancak her zaman doğru seçim olmayabilirler. Cildinizi güneşe maruz bırakırlar ve mor ötesi ışınlara maruz kalırsınız. Kaşıntı sorunlarıyla karşılaşırsınız. Evden çıkmadan önce güneş kremi sürülmesi lazım ancak bu çoğu zaman unutulur. Sıcak aynı zamanda derinizi kurutur, sertleştirir. Kırışıklıklara daha müsait hale gelir. Böyle düşündüğünüzde fark edeceksiniz ki çöllerde de insanlar bol ve tüm vücutlarını kaplayan kıyafetleri tercih ederler. Eğer güneş kremiyle aranız yoksa doğru seçim bol pantolon ve uzun etekler olabilir. Özellikle şalvar giyerek hem şık hem serin olursunuz.