Yatak Temizlemenin Doğru Yolu


yatak temizlemenin doğru yolu

Döşeği nasıl temizleyeceğini bilmek gece alacağınız uykuyu bile etkiler. Arada sırada elektrik süpürgesiyle üstünden geçmekten daha önemli detayları var. Bu adımları lekelerden, tozdan, küften ve başka alerjiye sebep olan şeylerden kurtulmak için takip edin ve kaliteli gece uykunuza da ulaşın.

Yatağınızda toz akarları ve diğer varlıkların bulunduğunu zaten biliyorsunuz. Bunların çoğu küf, toz ve ter gibi maddeleri de içeriyor. Her gece yatmadan önce yıkanmadığınız sürece yatağınız bütün bunların yanında bir de kir, yağ ve gün içinde üzerinizde izi kalmış başka kirleri barındırıyor olabilir.

Nemli ve ev hayvanlarının olduğu bir ortamda yaşıyorsanız bu temizlik adımı sizin için ekstra önemli. Orada olduğunu bilmediğiniz ne lekeler birikmiştir bile.

Bütün bunları düşünüp telaşlanmanıza gerek yok. Bu tavsiyelerle yatağınız tertemiz olacak. Temizliğe başlamadan önce yatağın üstündeki çarşafları çıkartıp yıkayın. Önce yatak pedini, sonra çarşafları son olarak yatak örtüsünü yıkayın. Üzerlerindeki etiketleri de kontrol ettikten sonra olabildiğince sıcak suda yıkayın. Sıcaklık tüm toz aklarını öldürmekte bir numaradır.

1-Vakumla

Yatak temizlerken en yakın arkadaşınız süpürgenin geniş başlığı olacak. Yavaş yavaş aşağı inerek her noktadan geçmeye çalışın ve yanlara da aynısını uygulayın. Alt kısmı için henüz endişelenmeyin, onun da kendine has yöntemleri var.

yatak temizlemenin doğru yolu

2-Karbonatla Koku Gider

Her ne kadar kendi vücudumuzun kokusunu fark etmesek de zamanla ter birikip kalıcı bir kokuya sebebiyet verebilir. Bunun yatağınıza sinmiş olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için karbonatı yatağa serpip nazikçe ovmaya başlayın. Bunu yaparken bir fırça kullanın ki bir çok noktaya girebilsin. Diğer adıma geçmeden önce en az 10 dakika bekleyin.

yatak temizlemenin doğru yolu

 

3-Vakumu Tekrarla

Karbonatı ovalayarak üst katmanda bulunan tüm kirlerin daha belirgin olmasını sağladınız. Bu yüzden ikinci kez süpürerek tekrar ortaya çıkmış olan leke sebeplerini ve nemi ortadan kaldırmış olacaksınız.,

4-Lekelere Muamele Etmeye Başla

Yataklarda kuruyup kalan belli başlı lekeler vardır. Bunların hepsinin çözümü var.

Kan lekesi için 1 yemek kaşığı sıvı sabun ve 1 yemek kaşığı tuzla oksijenli suyu karıştırın. Lekenin üstüne nazikçe dökün ve kuruyana kadar bekletin. Daha sonra arta kalanları kazıyın.

İdrar lekesi için 3 yemek kaşığı karbonatı oksijenli su ve bir kaç damla sıvı sabunla karıştırıp lekeye bastırın. Eğer leke inatçıysa ve geçmediyse 3 yemek kaşığı çamaşır deterjanı tozunu 1 yemek kaşığı su ile karıştırıp kuru köpük oluşturun. Leke üzerinde 30 dakika bekletin.

Kusmuk ve diğer vücut sıvıları için kokusuz ve saf amonyağı beyaz bir bez kullanarak lekeye sürün. Kuruduktan sonra süpürün.

5-Çevirin

Yatağınızı sık sık çevirmeyi rutin haline getirmelisiniz. Aldığınız ilk üç ay haftalık olarak daha sonra ayda bire indirerek aksatmamalısınız. Başınızı koyduğunuz kısmı aşağıya getirip üstü alt yapmalısınız. Hazır bunu yaparken tekrar bir vakumla üstünden de geçebilirsiniz. Böylece yatakla ve uykuyla ilgili hiçbir derdiniz kalmaz!

yatak temizlemenin doğru yolu


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.