Uykunuza ve Sağlığınıza Yararlı Bitkiler


Uykunuza ve Sağlığınıza Yararlı Bitkiler
Bromeliad plant in flowerpot

Bitki sahibi olmanın faydaları anlattıkça bitmiyor. Uykunuza ve sağlığınıza yararlı bitkiler olduğunu biliyor muydunuz?

Beyin sağlığı ve uyku kalitesi bakımından yararları var. Özellikle belli bitkiler bu yararı sağlıyor. Uyku düzenimizi etkiliyor, havamızın kalitesini arttırıyor ve hatta kafamızı bile etkiliyor. Ancak bunları her bitki yapmıyor. Ev bitkileri, kimyasal toksinleri, bio effluentleri (nefes verdiğinizde ortaya çıkan atık maddeler), havada bulunan mikropları filtreleyerek ve rutubeti dengeleyip havadaki nemi dengeleyerek evimizde ve ofisimizdeki havanın kalitesini artırır.

Uyku problemi yaşayıp bir çok çözüm denediyseniz (meditasyon, ilaç ve uyku çayları gibi) ve sonuç alamadıysanız doğru yerdesiniz. Çünkü bitkiler de uyku düzenlemek için oldukça başarılı bir tercih. Ancak şöyle bir durum var ki  geceleri, güneş ışığının yoksunluğundan, bitkiler havaya oksijen yerine karbondioksit salarlar; bu yüzden genel kanı, yatak odasında bitki yetiştirmemek yönünde.

Uykunuza ve Sağlığınıza Yararlı Bitkiler

Ev bitkileri , kimyasal toksinleri, nefes verdiğimizde ortaya çıkan atık maddeleri (bio effluentler) ve havada bulunan mikropları filtreler. Havadaki nemi dengeleyerek rutubeti önler ve evimizin havasının kalitesini arttırır. Üstelik bakmaya niyetiniz varsa bitki sahibi olmak her zaman güzel bir seçimdir. Sağlık açısından da dekorasyon açısından da.

İşte o yararlı ve mucizevi bitkiler :

1-Kılıç Çiçeği

Yukarıda söylediğimiz gibi bu bitki gün boyu depolamış olduğu karbondioksidi gece boyu oksijene çevirebilen özel bitkilerden. Uzmanlara göre istediğiniz verimi maksimum olarak alabilmek için her odada kişi başına birer tane olması gerekiyor. Ayrıca ev ortamında formaldehit dediğimiz bir şey meydana gelir. Bu en sık iç mekan havasında rastlanan bir toksindir ve perde,kontroplak, sigara dumanı, mobilya, kumaşlar, tablolar, döşemeler, neredeyse her yerde vardır. Ancak kılıç bitkisi bu her yerde birikmeyi başarmış toksini de ortadan kaldırır.

Uykunuza ve Sağlığınıza Yararlı Bitkiler

2-Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeği aralarında, hava temizlemede bir numaralı olanıdır. Uzmanlar ve NASA tes

Uzmanlar, kurdele çiçeğinin hava temizlemede bir numara olduğunu söylüyor. NASA testleri, havadaki kansere yol açan formaldehitlerin %90’ını temizlediğini ortaya koydu. Tabi bu zararlı bileşenin yaygın ev eşyalarında bulunduğunu biliyoruz, bu da bu çiçekleri beslemenin önemini ortaya koyuyor. Havayı temizlemesinin yanı sıra, havadaki kokuları ve dumanı da absorbe edecek; odadaki oksijen seviyesini koruyarak daha iyi bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Uykunuza ve Sağlığınıza Yararlı Bitkiler

 

3-Kutsal Hint İnciri 

Bir diğer adı Ficus Religiosa olan Kutsal Hint İnciri de gündüz fotosentez gece ise solunum yapabilen bitkilerimizdendir. Ficus Religiosa, genelde Bo ağacı, Bodhi ağacı, Peepul ve kutsal incir olarak da bilinir, güneybatı Asya, güneybatı Çin, Hindistan ve Himalaya bölgesine ait bir bitkidir. Bu ağaç kimi zaman Himalayaların karlı olmayan eteklerinde süs ağacı gibi yetişir.

Uykunuza ve Sağlığınıza Yararlı Bitkiler

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe