Mucizevi Baharatı Keşfedin


mucizevi baharatı keşfedin

Konu hayatımızın kolaylaşması ve sağlığımızın iyileşmesi olunca araştırmalarımızı yapar ve türlü türlü ipuçları ararız. Tüm avantajları ve faydalarıyla kolaylık sağlayacak mucizevi baharatı keşfedin. Bu baharat, kimyon. Dünyadaki en faydalı baharatlardan birisi.  Hint kökeni olan kimyonun olağanüstü iyileştirici özellikleri vardır. Hayatı uzun ve kaliteli yaşama sanatı olarak adlandırılan Ayurveda da, kimyonun bu avantajları sebebiyle,  kullanımına çok önem verilmektedir.

mucizevi baharatı keşfedin

Sağlık açısından bu kadar değerli kılan şey içinde bulundurduğu vitamin ve minerallerdir. A vitamini için vazgeçilemez bir besindir ve aynı zamanda C, E ve K vitaminleri de içerir. Tüm bunlar dışında karbonhidratlar açısından da zengin olup yağlar ve diyet lifleri de içermektedir. Minerallere gelince, kalsiyoum, fosfor, demir, çinko ve magnezyum içermektedir. Karbonhidratlar açısından da zengin olan kimyon ayrıca yağlar ve diyet lifleri içermektedir.Bütün bunlarla beraber karoten deposudur, ki bu da demek oluyor ki vücudumuzda bulunan zararlı radikallerle de savaşabilir.

Hindistan’da kimyon yemeklerin ve sofraların vazgeçilmez bir parçasıdır. Güçlü baharatın sağlığa etkilerini okuyunca sizin masanızdan da eksik olmayabilir. Kilo verme de bile etkileri görülebilir.

SAĞLIĞA FAYDALARI

Kansızlık, anemi:

Kimyon zengin demir kaynaklarından biri olduğu için düzenli tüketilirse demir eksikliği sorunu olan birine çok iyi gelebilir. Hele ki hamilelik dönemindeyseniz, kanınız ve vücudunuzun mutlaka demire ihtiyacı varsa faydalıdır. (Hamilelikte doktora danışılarak kullanılması tavsiye edilir.

Diyabet, şeker hastalığı:

Kimyon, şeker hastaları için inanılmaz faydalıdır. Tek yapmanız gereken, bir tatlı kaşığı kimyonu bir bardak suya koyup günde iki kez içmeniz.

Mide asidi:

Eğer, mide asidinden şikayetçi iseniz, bir fiske kimyonu ağzınıza koyup, kısa bir süre tuttuktan sonra yutmanız sizi geçici de olsa rahatlatacaktır. Mide asidi problemine kalıcı şifa istiyorsanız, kimyon, kişniş ve toz şekerini eşit bir miktarlarda bir kapta karıştırın. Sabahları aç karna 1 bardak su ile bu karışımdan 2 çay kaşığı tüketin. Kısa bir süre sonra mide asidi sorununuzun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Kabızlık:

Kimyon kabızlığa iyi gelir, kalın bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırır. Bunun için: Kimyon, karabiber, toz zencefil ve köri tozunu eşit miktarlarda karıştırın. Bu karışıma biraz tereyağı ve tuz ilave ederek pilavınıza karıştırıp tüketebilirsiniz.

Öksürük ve soğuk algınlığı:

Kimyon, aynı zamanda güçlü antiseptik bileşenler içerir. Bu nedenle, ciğerlerdeki ve göğüs bölgesindeki balgamı ve öksürüğü ortadan kaldırır, soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Bunun için yapmanız gereken: 1 çay kaşığı kadar kimyon tohumunu 1 bardak suda kaynatıp içmelisiniz.

Mide ağrısı ve vücuttaki ağrılar:

Bunun için, 1 çay kaşığı kadar toz kimyonu bir bardak ılık suyun içerisine koyup günde 2 kez içmelisiniz.

Hazımsızlık, sindirim bozukluğu:

Kimyon, sindirim bozukluğu ve hazımsızlığı da çok iyi gelir. Bunun için, kimyon, kaya tuzu, kara biber ve zencefili eşit miktarlarda karıştırdıktan sonra öğüterek toz haline getirin. Bu karışımdan 1 çay kaşığı kadar 1 bardak suya koyup yemeklerden sonra içmelisiniz. Bu sindirim sistemi rahatsızlıklarınızı tedavi edecektir.

İshal:

1 bardak yoğurt içerisine 1 çay kaşığı kadar kadar kavrulmuş ve öğütülmüş kimyonu koyup karıştırıp tüketirseniz ishal rahatsızlığına iyi gelecektir.

Karaciğeri temizler:

Eğer, düzenli olarak kimyon tüketirseniz karaciğerinizi ve organizmanızı temizleyip, zehirlerden arındırmış olursunuz. Bu şekilde sağlığınızı iyileştirebilir ve bağışıklığınızı güçlendirerek hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kusma:

Kronik kusma, mide bulantısı rahatsızlığı yaşıyorsanız, yemeklerden sonra düzenli olarak 1 çay kaşığı öğütülmüş ve kavrulmuş kimyonu bal ile katarak yemelisiniz.

Uykusuzluk:

Kimyon aynı zamanda uyku düzensizliği rahatsızlıklarına da yararlıdır. Uykusuzluk problemi çekenler, her akşam yemeğinden sonra 1 çay kaşığı kavrulmuş toz kimyonu ezilmiş buz ile karıştırarak yemelidir.

Bağırsak kurtları:

Bağırsak kurtlarını öldürmek için sabah ve akşam 20-40 ml kadar bu karışımdan içmelisiniz: 15 gram kimyonu 400 ml suyun içerisine koyun ve 100 ml (1/4’ü) kalana kadar kaynatın

mucizevi baharatı keşfedin


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe