Suratınıza Uygun Gözlük Çerçevesi Seçmek 


gözlük

Herkesin beğenisini üzerinde toplayacak bir gözlük çerçevesi seçmenin yolu, yüzünüzü ve kişiliğinizi tamamlayan doğru çerçeveyi bulmaktan geçer.

Yüzünüzün en güzel özelliklerini ön plana çıkartacak çerçeveyi bulmak istiyorsanız, yüz şeklinize en uygun olanı aramanız gerektiğini unutmayın. İnsanların çehreleri 7 değişik formda sınıflanabilir. İnsan yüzü; oval, yuvarlak, uzun, kare, elmas şekilli, armut şekilli (üçgen) ya da kalp şekillidir.

gözlük

OVAL YÜZ

Alnınıza göre daha ince bir çeneniz ve belirgin elmacık kemikleriniz var. Kaşları ve gözleri çevreleyen kalın üst kısma sahip (Browline) veya dikdörtgen şeklinde ve kesinlikle çok geniş olmayan bir çerçeve seçmelisiniz.

YUVARLAK YÜZ

Aynı uzunluk ve genişlikte yumuşak kıvrımları olan orantılı bir yüzünüz var. Dikdörtgen ve kare gibi keskin ve geometrik şekilleri olan ya da yuvarlak çerçeveleri tercih ederken, küçük ve oval olanlardan kaçınmalısınız.

UZUN YÜZ

Çeneniz sivri ve alnınız çıkık. Geniş çerçeveleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Göz çevrenizden daha büyük modelleri tercih edin, küçük ve dar çerçevelerden uzak durun.

KARE YÜZ

Geniş alın, geniş kaşlar, belirgin elmacık kemikleri ve köşeli bir çeneye sahipsiniz. Oval, yuvarlak ya da kedigözü çerçeveler, bu yüz hatlarınızı dengelemek için idealdir. Küçük dikdörtgen çerçevelerden kendinizi sakınmalısınız.

ELMAS ŞEKİLLİ YÜZ

Çene ve alında daralan, geniş ve yüksek elmacık kemikleriniz var. Ekstrem olmayan yuvarlak hatlı çerçeveler tam size göre. Çok ince ya da şeffaf çerçevelere de yönelebilirsiniz. Dar çerçevelerden kesinlikle uzak durmalısınız.

ARMUT ŞEKİLLİ (ÜÇGEN) YÜZ

Fazla belirgin olmayan elmacık kemikleriniz ve çeneye doğru genişleyen bir yüz tipiniz var. Kalın çerçeveler veya yüzünüzün dar olan kısmına hacim katacak yarım çerçeveler kullanabilirsiniz. Yuvarlak ve oval çerçeveler ise size göre değil.

KALP ŞEKİLLİ YÜZ

Geniş bir alın, yüksek elmacık kemikleri ve ince bir çeneye sahipsiniz. Küçük yuvarlak çerçeveler sizin için ideal. Oval ya da kare çerçeveleri elemelisiniz.

PEKİ YA TEN RENGİNİZ?

İdeal çerçeveyi ararken dikkat edeceğiniz diğer bir faktör ise seçeceğiniz çerçevenin renginin, teninize ve saç renginize de uyumlu olmasıdır. Cildinizin altındaki damarlarınız yeşil ya da yeşile kaçan mavi renkte görülüyorsa sıcak tenli, mavi ya da mor renkte görülüyorsa soğuk tenlisiniz. Bunun dışında kalan gruptaysanız, nötr tenliler arasındasınız demektir.

gözlük


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.