Yalnız Yaşıyorsanız Yemeklerinize Bu Yöntemi Uygulayın!


yemeklerinizi

Kışlık konserve domates yapma yöntemi ile bütün yemeklerinizi konserve halinde dolabınızda uzun süre saklayabilirsiniz. Özellikle tek yaşayanlar, çocuksuz aileler ve çalışan hanımlar bu yönteme bayılacaktır. Pişirmeye zamanı zor ayırdığınız ve size çok gelen bir tencere yemeğin boşa gitmesini engelleyecek ve gelecekte size zaman kazandıracak bir yöntemdir.

Çorbalardan et yemeklerine sebzelerden pilavlara kadar her türlü çeşide bu yöntemi uygulayabilirsiniz!

yemeklerinizi

NASIL YAPILIR?

Yapacağınız yemeklerinizi, tarifini bildiğiniz gibi pişiriyorsunuz. Yöntem, pişirme sırasında devreye girmiyor.

Pişirme işleminizi tamamladıktan sonra, yemek hala sıcakken, kavanozlara doldurarak kapağını sıkıca kapatıp ters çevirmeniz gerekiyor. Dışarıda bekletin ve soğuduktan sonra buzdolabına yerleştirin. Bir ay boyunca sorunsuz bekleyecek olan yemeğinizi dilediğiniz zaman açıp yiyebiliyorsunuz!

NE TÜR KAVANOZ KULLANMALISINIZ?

Türlerine geçmeden önce bazı kavanoz kullanımlarına dikkat etmelisiniz. Uzun süre yemeğiniz saklayacağı için hijyenik olduğundan emin olmak çok önemli. Bu yüzden kullanmadan önce kavanozu ve kapağını suya koyup kaynatın.

Takip etmeniz gereken bir diğer kural ise doğru saklayabilmek hakkında. Kavanoz kapaklarını sürekli değiştirmeniz gerekiyor. Her yemekten sonra kavanozu saklayın ancak kullandığınız kapağı atın. Konserve halinde yemek saklamak sıkı bir şekilde ağızlarını kapatabilmek demektir. Kapak sağlamlığını ikinci yemeğe koruyamamış olabilir. Bu yüzden değişim şarttır.

yemeklerinizi

Ne tür olmaları gerektiğine gelelim. İstediğiniz yemeği, sığdığı sürece, istediğiniz kavanozda saklayabilirsiniz. Ancak daha pratik hale getirmek için belli şekillerin belli yemeklere daha kolaylık sağladığını bilmekte fayda var. Etli ve sulu yemekleri geniş ağızlı olan kavanozlara, çorbayı ise dar ağızlı ama ince ve uzun kavanozlara koymayı deneyebilirsiniz.

Yöntemi doğru uyguladığınızda yemeklerinizin en az bir ay aynı tazelikte kalacağını garanti ediyoruz. Koca bir tencereyi kendi başınıza bitiremediğiniz için aynı yemeği günlerce bitirmeye çalışmayın.

Bu tarif için Sibel Akkaba’ya teşekkür ederiz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.