Cilt sıkıntıları, özellikle siyah nokta, çok yaygın olarak çoğu kadının çektiği bir sıkıntı olduğu halde hala bu duruma nasıl bir yaklaşmamız gerektiğini bilmiyoruz. Siyah noktalardan kurtulmak için yaptığınız hatalar durumu sadece daha da çıkmazsa sürüklüyor ve cildinize ağır zararlar veriyor olabilir. Aşağıda sizin için hazırladığımız hata listesinden uzak durabilirseniz acısız ve temiz bir ciltle mutlu günlere adım atabilirsiniz.

HATA 1: Fazla Peeling Yapmak

Fırçalar ve süngerlerle, kimyasal içerikli peeling kullanarak temizlik yapmak tabi ki gözeneklerdeki yağı temizlemek için doğru bir yol. Ancak çok kullanmak yarardan çok zarara sebep olabilir.  Düşünün; kırmızı, rahatsız edilmiş, kuru bir cilt. Bazı peeling parçacıkları ilhtihaba sebep olabilir. Salisilik asit gibi malzemeler ölü hücreleri canlandırıp ciltteki yağı kaldırabilir ama çok sık ya da çok sert kullanılınca cilt tahrişine sebep olabilir.

Cildinizin sahip olduğu dokunun sertliğine bağlı olarak fazla peeling daha korkunç problemlere sebep olabilir. Peeling yaparken sertçe çekiştirmemeye çalışın. Hassas ve hafif el hareketleriyle haftada bir ya da iki kez uygulayın.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin

HATA 2: Parmaklarınla Rahat Bırakmıyorsun

”Oynama” kelimesini hem profesyonellerden hem de ailenizden çok duymuşsunuzdur. Parmaklarınızı götürüp sivilceyi ya da siyah noktayı sıkmanın ne kadar cazip edici olduğunu biliyoruz ama sizi sadece bir döngüye sokuyor. Cildinize ciddi anlamda zarar veriyor. Siyah noktayı sıkmaya çalışmak cildiniz açılıp kopmasına, iltihaplanmasına hatta hep o noktanın yaralı kalmasına sebep olabilir.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin

HATA 3: Cildini Temizliğe Hazırlamıyorsun

Oynamak ne kadar kötüyse, cildinizin temizliğe ve sürece hazır olmaması da bir o kadar problemli bir durum. Cildi hazırlamak siyah noktalardan kurtulmak için atılacak ilk doğru adımlardan biri. Hafif bir cilt temizleme ürünü (tonik) ve gözenekleri açıp yumuşatmak için buhara maruz bırakmak (sıcak bir duş bile olur) süreci başlatmadan önce şarttır. Duştan hemen sonra başlamak suratınız için en harika zamanlardan biri olacaktır. Başlamadan önce yoğun bir nemlendiriciyi çok az miktarda uygulamak isteyebilirsiniz. Böylece cildin sıcaklığı bir süreliğine kapana kısılmış olur ve siyah noktaların çıkma sürecinde yardımcı olur.

HATA 4: Çekip Çıkarma Tekniğini Bilmiyorsun

Çekip çıkarma, sıkma, temizleme, adına ne isterseniz diyebilirsiniz. Sonuç olarak siyah noktadan kurtulmak için ister el ister alet kullanabilirsiniz. İki yöntemin de uygulanması gereken kuralları var. Eğer sıkma işlemi yanlış giderse, melanin hücrelerinin çok uyarılması ve kazalarla, cilt kararıp lekelenmeler yaşayabilir. Elbet iyileşecek olsalar bile cildiniz bir süre için sağlıksız gözükecektir.

Eğer araştırma yapıp bir alet satın almak istemiyorsanız ve bir profesyonele sıktırmayacaksınız, geriye kendi parmaklarınız kalıyor. Öncelikle siyah noktayı çevrelerken parmaklarınızı birbirine çok yakın tutmayın. Biraz geniş mesafeden tutun ki derinlerden çıkması daha kolay olsun. Sıkarken parmaklarınızın yönünü sık sık değiştirin ki belli bir bölgede iz bırakma ihtimalini yaşamayın. Sakın ama sakın tırnaklarınızı kullanmayın!

HATA 5: İnatçı Olanların Peşini Bırakmıyorsun

Öncelikle, en siyah ve en belirgin noktalarla başlayın. Eğer bu noktalardan biri ısrarla patlamıyor veya çıkmıyorsa pes edin. İki belki üç kere deneyin ancak abartmayın. Aksi takdirde kılcal damarlar ve cilt çok zorlanmış olur. Çıkmıyorsa, demek ki çıkmasının zamanı değil.

HATA 6: Yeterince Nemlendirmiyorsun

Cildinizin yağ seviyesini dengeli tutmak siyah nokta çıkmasını engeller. Ağır yağlanma gözenek tıkayabileceği gibi yağ eksikliği de daha çok gözeneğe sebep olup noktalar ve sivilcelere sebep olur. Her şeyin normal ve dengeli bir akışı olduğunu sağlamak cildinizin de doğallığı için mantıklı bir yoldur.