Kraliçe Elizabeth: Dünyanın En Zengin ve En Yaşlı Hükümdarının Etkileyici Hayat Hikayesi


Elizabeth

Kraliçe Elizabeth: Dünyanın En Zengin ve En Yaşlı Hükümdarının Etkileyici Hayat Hikayesi

94 yaşında dünyanın en yaşlı ve en zengin hükümdarı unvanını elinde bulunduran Kraliçe Elizabeth unvanları, giyim tarzı ve mücevherlerinin yanı sıraoldukça etkileyici bir hayat hikayesine sahiptir. Halen 7 adet Guinness Dünya Rekoru bulunan kraliçenin bu rekorları şunlardır;

  • Britanya kraliçelerinin en yaşlısı
  • En uzun süre hüküm süren kraliçe
  • Yaşayan en yaşlı hükümdar
  • Yaşayan ve en uzun süre hükümdarlık yapan hükümdar
  • Aynı anda en çok sayıda ülkeye hükümdarlık yapan kişi
  • En çok para biriminde resmi olan kişi
  • Dünyanın en zengin hükümdarı    
Elizabeth

Nerede, Ne Zaman Doğdu?

21 Nisan 1926 tarihinde Londra’da doğmuştur. Babası Kral VI. George, annesi ise kraliçe I. Elizabeth Bowes’dur.

Eğitim Hayatı

Evde eğitim gören II. Elizabeth, kardeşi Margaret ile birlikte evde eğitim alan son kraliyet ailesi üyeleridir.  İlerleyen yıllarda akranları ile sosyal temas kurabilmek adına Eton College’a devam etmiştir. 

Veliahtlık ve 2. Dünya Savaşı

Büyükbabası V. George’un ölümü ile taht amcası VIII. Edward’a kaldı. Fakat kilise ve hükümetin baskılarıyla amcası evlenerek tahtı bırakmak zorunda kaldı ve babası VI. George tahtın sahibi oldu. Böylelikle Elizabeth tahtın varisi konumuna geldi ve Yüce Prenses Elizabeth unvanını aldı.

Elizabeth

2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ile kardeşi Margaret’le birlikte İskoçya’ya giden prenses annelerine sunulan çocukları ile birlikte Kanada’da yaşamaları önerilerini reddetmesi ile 5 yıl boyunca Windsor Sarayı’da yaşadılar.

Elizabeth

Bu süre zarfında orduya destek veren prenses orduda kadın yardımcı hizmetine alındı burada mekanik ve sürücülük konularında eğitim aldı. Bu cesur davranışı ile savaşa katılan tek devlet başkanı olmuştur.

Evliliği

9 Kasım 1947 yılında eski Danimarka prensi olan ve o zamanlar Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nde teğmen olan Prens Phillip ile nişanlandı. Çift 20 Kasım 1947 tarihinde evlendi. Toplamda dört çocukları oldu.  

Elizabeth

Tahta Çıkışı

6 Şubat 1952 tarihinde babasının vefatı üzerine tahtın yeni sahibi olan Elizabeth, bundan bir yıl sonra taç giyerek kraliçe unvanını aldı.

Elizabeth

Geliri ve Maddi Durumu

Kraliçe Elizabeth yılda 56 milyon dolar kazanarak dünyanın en zengin hükümdarı unvanını elinde bulundurmaktadır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.